Gwiazda typu T Tauri


Gwiazda typu T Tauri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rysunek gwiazdy T Tauri z dyskiem protoplanetarnym

Gwiazdy typu T Tauri – typ gwiazd zmiennych, których nazwa wywodzi się od pierwszej zaobserwowanej gwiazdy tego typu - T Tauri. Cechuje je zmienna jasność i charakterystyczne linie widmowe chromosfery, świadczące o istnieniu pola magnetycznego.

Należą do typu widmowego F, G, K i M. Ich temperatura powierzchniowa jest podobna do temperatury gwiazd o zbliżonej masie należących do ciągu głównego, ale są one znacznie jaśniejsze z powodu ich dużej średnicy. Temperatura jądra jest zbyt mała, aby zachodził w nim proces cyklu protonowego. Energia powstaje głównie w wyniku działania sił grawitacyjnych, które powodują powolne zapadanie się materii tworzącej gwiazdę. Proces ten odbywa się w skali milionów lat i jest zależny od masy protogwiazdy, rośnie wówczas temperatura jądra, aż pojawiają się reakcje termojądrowe i protogwiazda staje się gwiazdą ciągu głównego.

Okres obrotu gwiazd typu T Tauri wynosi zazwyczaj od jednego do dwunastu dni (dla porównania Słońcu zajmuje to około miesiąca). Obiekty te wykazują cechy Słońca aktywnego. Mniej więcej połowie gwiazd tego typu towarzyszy dysk protoplanetarny.

Na podstawie artykułu: "Gwiazda typu T Tauri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy