Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy


Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (ang. Star Wars: The Force Awakens), tytuł alt. Gwiezdne wojny: część VII – Przebudzenie Mocy – amerykański film z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa, którego premiera miała miejsce 14 grudnia 2015 roku[7], a do dystrybucji kinowej trafił cztery dni później[8]. Jest to siódma odsłona serii filmów Gwiezdne wojny. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielają się w role z poprzednich filmów. Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów[9].

Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem w trzeciej trylogii Gwiezdnych wojen ogłoszonej po przejęciu przez The Walt Disney Company Lucasfilmu w październiku 2012. Za produkcję odpowiedzialni byli J.J. Abrams, jego wieloletni współpracownik Bryan Burk oraz prezes Lucasfilmu Kathleen Kennedy. J.J. Abrams wyreżyserował film w oparciu o scenariusz napisany wspólnie z Lawrence’em Kasdanem, współscenarzystą Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi. John Williams ponownie skomponował ścieżkę dźwiękową, a twórca Gwiezdnych wojen George Lucas pomagał jako kreatywny konsultant.

Film został wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, Lucasfilm i Bad Robot Productions. Za dystrybucję odpowiada Walt Disney Studios Motion Pictures. Zdjęcia trwały od maja do listopada 2014 w Abu Zabi, Irlandii i Pinewood Studios w Londynie. Jest czwartym najbardziej dochodowym filmem w historii i trzecim, który przekroczył granicę dwóch miliardów dolarów wpływów ze sprzedaży biletów[10].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Jest rok 34 ABY. Minęło 30 lat od wydarzeń z części szóstej. Po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci Luke Skywalker tajemniczo zniknął, a schedę po Galaktycznym Imperium przejął Najwyższy Porządek, który chce zlikwidować ostatniego Jedi i doszczętnie zniszczyć Nową Republikę. Na czele Ruchu Oporu staje siostra bliźniaczka Luke’a, Leia, która usiłuje go znaleźć i nakłonić do pomocy w walce przeciw Najwyższemu Porządkowi. W tym celu wysyła swojego najlepszego pilota, Poe Damerona, na planetę Jakku. Tam spotyka się on z Lor San Tekkiem, który przekazuje mu mapę z miejscem pobytu Luke’a. W tym samym czasie szturmowcy Najwyższego Porządku pod wodzą Kylo Rena atakują wioskę i chwytają Damerona. Wcześniej udaje mu się umieścić mapę w małym droidzie BB-8. Po pewnym czasie spotyka go zbieraczka złomu, Rey i przygarnia do siebie. Tymczasem Ren, torturując Damerona, dowiaduje się o droidzie i rozpoczyna jego poszukiwania.

Po masakrze na Jakku jeden ze szturmowców FN-2187, nie mogąc dłużej znieść takiego życia, uwalnia Damerona i ucieka z nim TIE fighterem. Wtedy też Poe nadaje mu imię „Finn”. Ścigani przez Najwyższy Porządek rozbijają się na Jakku, ale po katastrofie Finn orientuje się, że jest sam. W jednej z wiosek spotyka Rey i BB-8. Tam szybko zostają wytropieni i zaatakowani przez wrogie myśliwce. Kradną więc starego, wysłużonego Sokoła Millenium i odlatują nim z planety, a Sokół po pewnym czasie zostaje przechwycony przez statek Hana Solo.

Tymczasem w głównej bazie Najwyższego Porządku – planecie zmienionej w superbroń zdolną do niszczenia systemów gwiezdnych – Najwyższy Wódz, Snoke, wydaje generałowi Huxowi rozkaz jej użycia. W ten sposób zostaje zniszczona stolica Republiki i jej flota. Z kolei Kylo Ren dowiaduje się od Snoke’a, że musi zabić swojego ojca, Hana Solo, by pokonać jasną stronę Mocy, która go kusi. Najwyższy Porządek przypuszcza więc atak na planetę Takodana. Tam Han, Chewbacca i Finn zostają uratowani przez myśliwce Ruchu Oporu, którym przewodzi Dameron, ale Rey zostaje schwytana i zabrana do głównej bazy. Podczas przesłuchania przez Kylo Rena opiera się jego Mocy i odkrywa, że ona również ją posiada. Dzięki niej ucieka z sali przesłuchań.

Han, Chewbacca, Finn i BB-8 przybywają do bazy ruchu oporu na D’Qar, gdzie spotykają Leię oraz C-3PO i R2-D2, który od czasu zniknięcia Luke’a zostaje w stanie hibernacji. Ponieważ Najwyższy Porządek przygotowuje się do zniszczenia D’Qar, rebelianci opracowują plan zniszczenia ich superbroni. Leia nalega również, by Han przyprowadził ich syna z powrotem do domu. Za pomocą Sokoła Millenium Han, Chewbacca i Finn przenikają do wnętrza bazy, gdzie dezaktywują jej osłony i znajdują Rey. Han stawia też czoło Kylo Renowi i błaga go, by porzucił ciemną stronę Mocy. Ten mimo wewnętrznego rozdarcia przebija Hana swoim mieczem świetlnym, zabijając go. Wówczas Chewbacca rani go strzałem ze swej broni. Tymczasem myśliwce Ruchu Oporu rozpoczynają atak na bazę.

Ranny Kylo Ren ściga Finna i Rey; pokonuje byłego szturmowca, lecz Rey bierze miecz świetlny Finna i sama rozpoczyna walkę z Kylo Renem. Dzięki Mocy udaje jej się obezwładnić przeciwnika, ale po chwili zostają rozdzieleni przez szczelinę w ziemi. Dziewczyna, wraz z Finnem i Chewbakką, ucieka Sokołem Millenium, a Kylo Ren na rozkaz Snoke’a zostaje ewakuowany z bazy, która zostaje ostatecznie zniszczona przez rebeliantów. Podczas, gdy na D’Qar Ruch Oporu świętuje zwycięstwo, Leia, Chewbacca i Rey opłakują śmierć Hana. Nieoczekiwanie R2-D2 budzi się z hibernacji i ujawnia brakującą część mapy, która pozwala Rey odszukać Luke’a na odległej planecie Ahch-To[11].

Obsada | edytuj kod

Obsada filmu - Boyega, Ridley, Isaac, Driver, Gleeson, Christie, Fisher, Hamill i Ford

W filmie występują również: Daniel Craig[16], Crystal Clarke, Pip Andersen, Miltos Yerolemou, Greg Grunberg, Warwick Davis, Billie Lourd, Maisie Richardson-Sellers, Iko Uwais, Yayan Ruhian, Cecep Arif Rahman, Amybeth Hargreaves, Leanne Best, Jessica Henwick, Thomas Brodie-Sangster i inni.

Produkcja | edytuj kod

J.J. Abrams, reżyser filmu

W styczniu 2013 ogłoszono, że reżyserem filmu zostanie J.J. Abrams, a jego konsultantami będą Lawrence Kasdan i Simon Kinberg[5]. Abrams uważał, że grudniowa data premiery – zamiast wcześniej planowanego okresu letniego – wyjdzie filmowi na dobre[17]. George Lucas jako kreatywny konsultant jest odpowiedzialny za fabułę. W styczniu 2014 Abrams potwierdził, że scenopis jest gotowy[18]. W kwietniu tego samego roku Lucasfilm opublikowało informację, że części VII–IX nie będą zawierać żadnych historii z tzw. Expanded Universe, choć niektóre elementy mogą być dołączone, tak jak to było z Star Wars: Rebelianci[19].

W maju 2013 potwierdzono, że produkcja filmu odbędzie się w Wielkiej Brytanii[20]. Studio filmowe Bad Robot Productions zaczęto stylizować pod produkcję Przebudzenia Mocy we wrześniu 2013[21]. W sierpniu podano, że kamerzysta Daniel Mindel będzie nagrywał film używając taśmy 35 mm[22]. Produkcja będzie opierać się na prawdziwych postaciach i lokacjach w celu nadania podobnej atmosfery do pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen[23].

W listopadzie 2013 miały miejsce otwarte castingi na rolę Rachel i Thomasa[24]. 29 kwietnia 2014 ogłoszono obsadę filmu, a także udostępniono zdjęcia aktorów ze studia Pinewood koło Londynu, gdzie po raz pierwszy odczytano scenariusz[25]. W celu przygotowania się do swojej roli Markowi Hamillowi i Carrie Fisher przypisano osobistego trenera i dietetyka. Było to spowodowane tym, że producenci chcieli, żeby wiernie odwzorowywali role swoich postaci[26].

Odbiór | edytuj kod

Box office | edytuj kod

Budżet filmu jest szacowany na 245 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił blisko 937 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły blisko 1132 mln, a łączny przychód z biletów ponad 2068 milionów dolarów[27].

Krytyka w mediach | edytuj kod

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 93% z 435 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 8,26/10[28]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 55 recenzji wyniosła 80 punktów na 100[29].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przebudzenie Mocy otrzymało pięć nominacji do Oscara; w kategoriach: „najlepszy montaż”, „najlepsza muzyka”, „najlepszy dźwięk”, „najlepszy montaż dźwięku” oraz „najlepsze efekty specjalne”[30]. Film zdobył też cztery nominacje do nagrody BAFTA – za najlepszą muzykę, najlepszy dźwięk, najlepszą scenografię i najlepsze efekty specjalne, przy czym zwyciężył w ostatniej kategorii[31]. Przebudzenie Mocy wygrało również osiem Saturnów; w kategoriach: „najlepszy aktor” (Harrison Ford), „najlepszy aktor drugoplanowy” (Adam Driver), „najlepszy montaż”, „najlepszy scenariusz”, „najlepsza muzyka”, „najlepsze efekty specjalne”, „najlepsza charakteryzacja” oraz „najlepszy film science-fiction roku”[32]. Nominowani do tej nagrody byli też: J.J. Abrams za najlepszą reżyserię, Carrie Fisher i Lupita Nyong’o za najlepsze kobiece role drugoplanowe, John Boyega za najlepszą rolę męską, Daisy Ridley za najlepszą rolę kobiecą, Michael Kaplan za najlepsze kostiumy, a także Rick Carter i Darren Gilford za najlepszą scenografię[33].

Kontynuacje | edytuj kod

Reżyserię ósmej części serii powierzono Rianowi Johnsonowi[34]. Podobnie jak w przypadku części siódmej, zdjęcia do kolejnego filmu kręcono w Pinewood Studios oraz m.in w Irlandii[35][36][37]. Premiera kontynuacji Przebudzenia Mocy pt. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi odbyła się 15 grudnia 2017 roku. Reżyserem dziewiątej części sagi początkowo miał zostać Colin Trevorrow, jednakże ostatecznie reżyserią zajął się J.J. Abrams – twórca Przebudzenia Mocy. Premiera zwieńczającej trylogię sequeli i zarazem całą „sagę Skywalkerów” dziewiątej części serii pt. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie miała miejsce 16 grudnia 2019[38].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Star Wars: Harrison Ford, Carrie Fisher and Mark Hamill reunite for latest film (ang.). BBC, 2014-04-29. [dostęp 2014-05-05].
 2. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015). Filmweb. [dostęp 2015-02-06].
 3. STAR WARS Celebration Europe 2013: John Williams to score STAR WARS: Episode VII (ang.). starwars.com, 2013-07-27. [dostęp 2014-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-01)].
 4. Ben Quinn: Disney to buy Star Wars production company Lucasfilm for $4bn (ang.). The Guardian, 2012-10-31. [dostęp 2014-05-17].
 5. a b c Star Wars Is Being Kick-Started with Dynamite J.J. Abrams to Direct Star Wars: Episode VII (ang.). starwars.com, 2013-01-25. [dostęp 2014-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-10)].
 6. a b Box Office Mojo (ang.). [dostęp 2016-04-14].
 7. Rebecca Ford, Borys Kit: 'Star Wars: The Force Awakens' Sets World Premiere Date and City (ang.). The Hollywood Reporter, 2015-10-08. [dostęp 2015-12-01].
 8. drukuj 16 grudnia 2015, 14:16 „Uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem”. Najnowsze „Gwiezdne wojny” biją rekordy (www.tvn24.pl). [dostęp 2015-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-17)].
 9. Star Wars: Episode VII Set to Roll Cameras May 2014 (ang.). starwars.com. [dostęp 2014-07-24].
 10. All Time Worldwide Box Office. Box Office Mojo. [dostęp 2016-02-25].
 11. Star Wars: The Force Awakens Synopsis (ang.). IMDb. [dostęp 2016-03-17].
 12. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (Star Wars: The Force Awakens) (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2015-12-18].
 13. a b c d e f g h i j STAR WARS: Episode VII Cast announced (ang.). Star Wars, 29.04.2014. [dostęp 2014-06-14].
 14. a b STAR WARS: Episode VII Adds Academy Award Winner Lupita Nyong’o and Game of Thrones' Gwendoline Christie (ang.). Star Wars, 2014-06-02. [dostęp 2014-06-14].
 15. a b c Rola bez dialogów.
 16. Baz Bamigboye: Daniel Craig's role as a stormtrooper in Star Wars is confirmed as it is revealed he had a four-line dialogue in The Force Awakens movie (ang.). dailymail.co.uk, 2016-01-03. [dostęp 2016-01-11].
 17. Kevin Sullivan: J.J. Abrams Tells Us What Will Make ‘Star Wars’ ‘Infinitely Better’ (ang.). MTV, 2013-11-25. [dostęp 2014-10-10].
 18. Tim Molloy: J.J. Abrams Says ‘Star Wars Episode VII’ Script Done, Confirms Jesse Plemons Talks (ang.). The Wrap, 2014-01-19. [dostęp 2014-10-10].
 19. Matt Nicholson: Lucasfilm Clarifies Star Wars Expanded Universe (ang.). IGN, 2014-04-25. [dostęp 2014-10-10].
 20. Star Wars Feature Film Production Returns to the U.K. (ang.). starwars.com, 2013-05-10. [dostęp 2014-10-10].
 21. Alexandria Abramian: Source: J.J. Abrams Building 'Star Wars' Postproduction Facility in L.A. (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter, 2013-11-09. [dostęp 2014-10-10].
 22. Jeff Sneider: J.J. Abrams Hires ‘Star Trek’ Cinematographer to Shoot ‘Star Wars: Episode VII’ on 35MM Film (ang.). The Wrap, 2013-08-22. [dostęp 2014-10-10].
 23. Chris Taylor: Star Wars Episode VII to Use Film, Be More Like Original Trilogy (ang.). mashable.com, 2013-08-23. [dostęp 2014-10-10].
 24. Star Wars open auditions venue and dates change (ang.). BBC, 2013-11-12. [dostęp 2014-10-10].
 25. Star Wars: Harrison Ford, Carrie Fisher and Mark Hamill reunite for latest film (ang.). BBC, 2014-04-29. [dostęp 2014-10-10].
 26. Tom Eames: 'Star Wars 7' actors Mark Hamill, Carrie Fisher 'told to lose weight' (ang.). Digital Spy, 2013-06-26. [dostęp 2014-10-10].
 27. Star Wars: The Force Awakens (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2019-08-29].
 28. Star Wars: The Force Awakens (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-08-29].
 29. Star Wars: The Force Awakens (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-08-29].
 30. The 88th Academy Awards (ang.). oscars.org. [dostęp 2020-12-15].
 31. BAFTA Awards: Complete Winners List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-12-15].
 32. ‘The Force Awakens’ Rings Up Eight Saturn Awards (ang.). Variety. [dostęp 2020-12-15].
 33. Saturn Awards 2016 Nominees Announced (ang.). comicbook.com. [dostęp 2020-12-15].
 34. Graeme McMillan: Rian Johnson Says Next 'Star Wars' Will Have Less CGI, More Practical Effects (ang.). W: The Hollywood Reporter [on-line]. 2014-08-18. [dostęp 2014-08-18].
 35. Sam Ashurst: ILM London Launch: Updates on Star Wars Episode VII & Avengers: Age of Ultron (ang.). W: IGN [on-line]. 2014-10-16. [dostęp 2014-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-16)].
 36. ’Star Wars: Episode VIII’ starts filming, adds del Toro (ang.). spokesman.com. [dostęp 2020-12-15].
 37. 'Star Wars: Episode VIII' Begins Filming in Ireland (ang.). CBR. [dostęp 2020-12-15].
 38. Star Wars 8, 9 and Rogue One: Releases dates, plots, casts and directors (ang.). independent.co.uk. [dostęp 2016-01-11].

Bibliografia | edytuj kod

Gwiezdne wojny

Filmy w reżyserii J.J. Abramsa

Kontrola autorytatywna (film 3D):
Na podstawie artykułu: "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy