Høyre


Høyre w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawica (Høyre lub H, Norweska Partia Konserwatywna) - norweska partia prawicowa. Założona w 1884, jest drugą pod względem długości funkcjonowania norweską partią polityczną. Obecnie partii przewodniczy Erna Solberg (sprawuje to stanowisko od 2004 roku).

Spis treści

Historia i ideologia | edytuj kod

Konserwatywna Partia Norwegii została założona w 1884 roku, a jej pierwszym przewodniczącym był Emil Stang. Obecnie Høyre jest drugą co do wielkości partią opozycyjną w norweskim parlamencie. Opowiada się za zliberalizowaniem polityki fiskalnej, propagując obniżenie podatków i zmniejszenie interwencji rządu w sprawy gospodarki; deklaruje się jako "konserwatywna partia progresu"[2]. W sprawach społecznych partia przejawia jeszcze bardziej liberalne podejście, popierając prawo do adopcji dzieci przez pary osób tej samej płci[3]. Høyre opowiada się także za wstąpieniem Norwegii do Unii Europejskiej[4].

Członkowie | edytuj kod

Kierownictwo partii twierdzi, iż Høyre liczy sobie 67 tys. zarejestrowanych członków, zorganizowanych w 600 lokalnych oddziałach partyjnych[potrzebny przypis]. Około 15 tys. członków bierze aktywny udział w życiu partyjnym[potrzebny przypis]. Rada Centralna partii zbiera się siedem razy do roku[potrzebny przypis], aby odbyć dyskusje nad tak ważnymi kwestiami jak budżet, sprawy organizacyjne czy program partyjny.

Wyniki wyborcze 1961-2017 | edytuj kod

Liderzy partii | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rødt har klart størst økning av nye medlemmer siden den borgerlige regjeringen tok over. FriFagbevegelse.no.
  2. - Historisk vedtak. NRK.no.
  3. Nordic, Central and Southeastern Europe 2012,.
  4. Wiadomości - Norwegia w strefie Euro?. Norwegofil.pl.
Na podstawie artykułu: "Høyre" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy