Húnavatnshreppur


Na mapach: 65°30′15″N 20°22′25″W/65,504167 -20,373611

Húnavatnshreppur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Húnavatnshreppurgmina w północnej Islandii, w regionie Norðurland vestra, rozciągająca się od zatoki Húnafjörður (część zatoki Húnaflói) aż po górzyste wnętrze wyspy w okolicach lodowców Hofsjökull i Langjökull. Obszar gminy obejmuje dużą część dorzecza rzeki Blanda i jej dopływu Svartá (we wschodniej części) oraz rzeki Vatnsdalsá (w zachodniej części). Końcowy odcinek Vatnsdalsá przyjmuje postać jeziora o nazwie Húnavatn, od którego wzięła się nazwa gminy. W północnej części gminy znajdują się również inne większe jeziora: Svínavatn oraz lagunowe Hóp. W jeziora obfituje również środkowa część gminy. W tej samej części znajduje się również jeden z większych zbiorników wodnych na Islandii – Blöndulón. Wyższe szczyty górskiej znaleźć można w południowej część gminy w okolicach lodowców oraz w północnej części (masyw Vatnsdalsfjall). Obszar źródliskowy rzeki Blanda i jej dopływów oraz podmokłe tereny w tej okolicy są chronione w ramach rezerwatu Guðlaugstungur, chronionych w ramach konwencji ramsarskiej[1].

Położenie gminy Húnavatnshreppur na mapie administracyjnej kraju

Gmina jest bardzo słabo zaludniona – łącznie mieszka tam około 400 mieszk. (2018). Brak jest większych skupisk ludności[2]. Rozproszone osadnictwo występuje w dolnych biegach obu rzek w północnej części gminy. W tej części przebiega przez gminę droga krajowa nr 1. Przez znaczną część gminy, z północy na południe, przebiega jedna z najbardziej znanych dróg górskich w Islandii droga F35, zwana również Kjölur lub Kjalvegur, od nazwy przełęczy, którą trzeba pokonać w środkowej Islandii[3].

Gmina powstała w 2004 roku z połączenia gmin: Bólstaðarhlíðarhreppur, Sveinsstaðarhreppur, Svínavatnshreppur i Torfalækjarhreppur[4].

Zmiany liczby ludności gminy 2007-2018[2] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Map Viewer (ang.). National Land Survey of Iceland. [dostęp 2018-07-20].
  2. a b Municipalities and urban nuclei (ang.). Hagstofa Íslands. [dostęp 2018-07-20].
  3. Information about Kjölur/Kjalvegur (ang.). Visit Hunathing. [dostęp 2018-07-20].
  4. Municipalities in Iceland in 1950 (ang.). Icelandic Association of Local Authorities. [dostęp 2018-11-08].
Na podstawie artykułu: "Húnavatnshreppur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy