Hajdúszoboszló


Na mapach: 47°27′N 21°24′E/47,450000 21,400000

Hajdúszoboszló w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hajdúszoboszló (ˈhɒjduːsobosloː) – uzdrowisko i miejscowość turystyczna na Węgrzech. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, w odległości 200 km na wschód od Budapesztu oraz 20 km na południowy zachód od Debreczyna. Hajdúszoboszló położone jest w krainie hajduków, na południowy wschód od puszty Hortobágy.

wieża ciśnień

Spis treści

Dojazd samochodem lub autokarem | edytuj kod

Do Hajdúszoboszló można wygodnie dojechać po drogach publicznych. Miasto położone jest przy krajowej drodze DK4, co czyni je łatwo dostępnym zarówno z Budapesztu, jak i Debreczyna. Co więcej, ze stolicą łączy je również autostrada M3.

Klimat | edytuj kod

Hajdúszoboszló położone jest we wschodnich Węgrzech, we wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, 200 km od Budapesztu i zaledwie 20 km od Debreczyna. Znajduje się ono na styku trzech krain geograficznych: Hajdúhát, Hortobágy oraz Nagy-Sárrét-Berettyó. Równinny pejzaż miasta zdobią kopce ziemne, lessowe skały oraz błotne rozlewiska, których poziom zmienia się.

Dzięki usytuowaniu na Wielkiej Równinie panuje tu ciepły, suchy klimat, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Latem słoneczne dni zdarzają się tu wyjątkowo często, co sprzyja turystyce. Chociaż opady nie są częste w Hajdúszoboszló, powietrze jest tu zawsze rześkie.

Bezwietrzne dni można zaliczyć do rzadkości. Te korzystne warunki klimatyczne miały istotne znaczenie dla rozwoju uzdrowiska.

Historia | edytuj kod

Tablica pamiątkowa poświęcona Stefanowi Bocskayowi

Pierwsza pisemna wzmianka o Szoboszló pochodzi z roku 1075, w średniowieczu istniała tu osada rolnicza, następnie zrujnowana w XVI wieku w wyniku najazdu tureckiego. 2 września 1606 książę Stefan Bocskay nadał swym 700 hajdukom prawa osiedleńcze do Szoboszló. 26 października 1925 w wyniku odwiertów głębinowych prowadzonych przez Ferenca Pavai Vajna odkryto wody geotermiczne o temperaturze 70 st. C i w tym samym roku rozpoczęto eksploatację zdrowotnych źródeł.

Współczesność | edytuj kod

Hajdúszoboszló jest szczególnie popularne wśród polskich i rumuńskich turystów. W większości sklepów i restauracji można porozumieć się w tych językach. Informacje oraz gazetka miejska również mają tłumaczenia na język polski. W mieście znajdują się liczne miejsca noclegowe, dobrze rozwinięta jest gastronomia. Obecnie w mieście działają liczne baseny i kąpieliska oraz uzdrowisko Hajdúszoboszlói gyógyfürdő. Oprócz turystyki, Hajdúszoboszló nadal żyje z rolnictwa oraz wydobycia gazu ziemnego.

Aqua Park

Demografia | edytuj kod

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto na Węgrzech):
Na podstawie artykułu: "Hajdúszoboszló" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy