Haliplus


Haliplus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Larwa Haliplus fulvus Flisak żółtoszyi (H. flavicollis)

Flisak (Haliplus) – rodzaj wodnych chrząszczy z rodziny flisakowatych.

Spis treści

Taksonomia | edytuj kod

Rodzaj opisany został w 1802 roku przez Pierre'a André Latreille. Gatunkiem typowym został Dytiscus impressus Fabricius, 1787[1].

Opis | edytuj kod

Owady dorosłe | edytuj kod

Ciało zwykle słabo wydłużone, gładkie i błyszczące. Ostatni człon głaszczków szczękowych krótszy i węższy od przedostatniego. Przedplecze trapezowate. Pokrywy z 10 rzędami punktów głównych i 11 rzędami punktów drobniejszych. Płytki zabiodrza dochodzące tylko do tylnego brzegu III sternitu odwłoka, nieobrzeżone. Na wewnętrznej powierzchni goleni tylnych odnóży obecna bruzda wyposażona w rząd szczecinek lub jej brak. Kolce goleni odnóży środkowych i tylnych z drobnymi szczecinkami po bokach[2].

Larwy | edytuj kod

Ciało wąskie i silnie wydłużone. Głowa mała, pozbawiona uwypukleń policzkowych. Głaszczki szczękowe trójczłonowe. Tergity z wyrostkami oddechowymi i pokryte gęsto guzkami oddechowymi. Odwłok 10-członowy, z czego ostatni segment wydłużony i wyposażony w przydatki. 9 par przetchlinek, w tym 8 na odwłoku. Przednie odnóża dwukrotnie krótsze niż środkowe i tylne[2].

Rozprzestrzenienie | edytuj kod

Rodzaj kosmopolityczny, przy czym większość gatunków holarktycznych[2]. W Polsce występuje 17 gatunków[3]

Systematyka | edytuj kod

Rodzaj ten obejmuje około 140 gatunków[2], zgrupowanych w 6 podrodzajach[1]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Joel Hallan: Haliplidae w: Joel Hallan's Biology Catalog, Texas A&M University. [dostęp 2014-03-24].
  2. a b c d Kazimierz Galewski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 5-6 Fliskaowate - Haliplidae, Hygrobiidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1976.
  3. Haliplus w Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-03-24].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Haliplus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy