Haltikozaur


Haltikozaur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Haltikozaur (Halticosaurus) – dwunożny, mięsożerny teropod, prawdopodobnie z rodziny celofyzów.

Nazwa rodzajowa Halticosaurus oznacza zwinnego jaszczura, skoczny jaszczur.

Spis treści

Wielkość | edytuj kod

Haltikozaur miał około 5,5 m długości i 2,2 m wysokości.

Występowanie | edytuj kod

Haltikozaur występował w epoce późnego triasu (wiek noryk, około 211 -205 milionów lat temu) na obszarze Europy (Niemcy).

Historia odkryć | edytuj kod

Nazwa haltikozaur został użyta po raz pierwszy w 1932 przez Fredricha von Huene. Znaleziony okaz został nazwany "Halticosaurus orbitoangulatus". Ostatecznie okazało się, że był krokodylomorfem z podobnym do rodzaju Saltoposuchus – (Rauhut and Hungerbuhler, 2000).

Inne skamieniałości opisane w 1934 przez von Huene, które zostały zaklasyfikowane jako gatunek Halticosaurus liliensterni, okazały się być wymieszane z kośćmi zauropodomorfa Sellosaurus gracilis, który uważany był przez niektórych za synonim gatunku Liliensternus liliensterni, ale Welles w 1984 znalazł istotne różnice pomiędzy tymi okazami.

Obecnie nazwa rodzajowa haltikozaur została zarezerwowana dla znalezionego w Badenii-Wirtembergii w Strombergu i nazwanego w 1908 roku przez Fryderyka von Huene niepewnego i wymagającego rewizji gatunku Coeolophysis posthumus, który przemianowano na Halticosaurus longotarsus.

Materiał kopalny | edytuj kod

Typowy gatunek – Halticosaurus longotarsus – znany jest z holotypu (SMNS 12353) na który składają się: części żuchwy i zębów, niekompletne kręgi, kość udowa, kość ramienna, kości śródstopia i fragment kości biodrowej. Materiał jest źle zachowany i pochodzi od małego teropoda lub prozauropoda (na którego wskazuje budowa kości biodrowej). Szczątki te odnaleziono razem z pozostałościami prozauropoda nazwanego Sellosaurus gracilis.

Gatunki | edytuj kod

  • Halticosaurus longotarsus

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Haltikozaur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy