Hanna Tranda


Hanna Tranda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hanna Tranda (ur. 26 września 1965 w Zelowie) – polska działaczka ekumeniczna, pedagog, doktor nauk teologicznych, nauczyciel akademicki, członkini Prezydium Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP[1].

Życie i działalność | edytuj kod

Jest córką Zdzisława Trandy – wieloletniego superintendenta generalnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w PRL i RP[2]. Kształciła się na kierunku nauczanie początkowe w Studium Nauczycielskim nr III w Warszawie oraz w Ekumenicznym Instytucie Pedagogiczno-Katechetycznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT). W 2014 uzyskała stopień doktora nauk teologicznych na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie na podstawie rozprawy pt. Kształtowanie się sytuacji prawnej Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Od 1996 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym ChAT, gdzie obecnie pełni funkcję starszego wykładowcy w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Socjologii Edukacji na Wydziale Pedagogicznym. Piastuje funkcję członka Prezydium Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Jest współautorką podręczników szkolnych, publikowała również między innymi w Jednocie i Roczniku Teologicznym ChAT. Piastuje także funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie[1]. Jest sekretarzem Krajowego Komitetu Światowego Dnia Modlitwy oraz członkiem Komisji Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej[3].

W 2020 nakładem Wydawnictwa Naukowego Semper ukazała się publikacja zbiorowa pt. Człowiek mądrego serca: Zdzisław Tranda. Pastor — biskup — ekumenista, której redaktorami byli Grzegorz Polak, Barbara Stahl i Hanna Tranda. Książka poświęcona jest bp. Zdzisławowi Trandzie[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Doktor Hanna Tranda (pol.). jednota.pl. [dostęp 2015-12-26].
  2. Te same momenty nas wzruszają i śmieszą... (pol.). jednota.pl. [dostęp 2015-12-26].
  3. Hanna Tranda (pol.). pedagogika.chat.edu.pl. [dostęp 2015-12-26].
  4. Człowiek mądrego serca: Zdzisław Tranda (pol.). semper.istore.pl. [dostęp 2020-09-18].
Na podstawie artykułu: "Hanna Tranda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy