Hans van Helden


Hans van Helden w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hans van Helden (ur. 27 kwietnia 1948 w Almkerk) – holenderski łyżwiarz szybki reprezentujący także Francję, trzykrotny medalista olimpijski i brązowy medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Największe sukcesy w karierze Hans van Helden osiągnął w 1976 roku, kiedy wywalczył cztery medale na międzynarodowych imprezach. Na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku zdobywał brązowe medale w biegach na 1500, 5000 i 10 000 m. Na najkrótszym dystansie wyprzedzili go jedynie Norweg Jan Egil Storholt oraz Jurij Kondakow z ZSRR. Na pozostałych dystansach lepsi okazali się Norweg Sten Stensen i kolejny Holender, Piet Kleine. Niecałe dwa tygodnie później van Helden zajął trzecie miejsce podczas wielobojowych mistrzostw świata w Heerenveen. Blisko kolejnego medalu był na mistrzostwach świata w wieloboju sprinterskim w Berlinie, gdzie był czwarty. W walce o medal lepszy okazał się Amerykanin Peter Mueller. Ponadto van Helden zdobył srebrny medal na wielobojowych mistrzostw Europy w Grenoble w 1973 roku oraz brązowy w tej samej konkurencji na mistrzostwach Europy w Eskilstunie w 1974 roku. W latach 1976 i 1977 był mistrzem Holandii w wieloboju.

Po tym jak nie znalazł się w reprezentacji Holandii na igrzyska w Lake Placid w 1980 roku postanowił reprezentować Francję, z której pochodzi jego żona. W barwach Francji wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie, gdzie jego najlepszym wynikiem było czwarte miejsce na dystansie 1500 m. Walkę o medal przegrał tam z Olegiem Bożjewem z ZSRR. Brał także udział w igrzyskach w Calgary w 1988 roku, ale ani razu nie znalazł się w czołowej dziesiątce. Jako reprezentant Francji najlepszy wynik na mistrzostwach świata uzyskał w 1988 roku, kiedy na wielobojowych mistrzostw świata w Medeo był ósmy.

Dwa razy był rekordy świata[1].

W latach 80. przyjął francuskie obywatelstwo i w barwach tego kraju brał udział w igrzyskach w 1984 i 1988.

Jego żona – Marie-France van Helden również uprawiała łyżwiarstwo szybkie.

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na Speed Skating Stats.com
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hans van Helden" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy