Happy (singel Pharrella Williamsa)


Happy (singel Pharrella Williamsa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Happy – singel amerykańskiego producenta muzycznego i wokalisty RNB Pharrella Williamsa. Wchodzi w skład ścieżki dźwiękowej do filmu Minionki rozrabiają. Jest również pierwszym singlem promującym jego drugi solowy album. Piosenka została napisana, zaśpiewana i wyprodukowana osobiście przez Pharrella. Utwór uzyskał nominację do Oskara jako Najlepsza Piosenka Oryginalna (Best Original Song)[1].

Spis treści

Personalia | edytuj kod

 • Pharrell Williams – tekst, kompozycja, wokal, produkcja muzyczna
 • Rhea Dummett, Trevon Henderson, Ashley L. Lee, Shamika Hightower, Jasmine Murray i Terrence Rolle – chórki
 • Andrew Coleman i Mike Larson – aranżacja, obróbka cyfrowa
 • Andrew Coleman i Mike Larson oraz Matthew Desrameaux – realizacja nagrania w Circle House Studios w Miami
 • Leslie Brathwaite – zmiksowanie w Music Box Studios w Atlancie

Teledysk | edytuj kod

Razem z datą publikacji singla na stronie internetowej 24hoursofhappy.com ukazał się wideoklip do piosenki "Happy". Jest to pierwszy teledysk całodobowy na świecie. Teledsyk rozpoczyna się sceną, w której uśmiechnięty Pharrell Williams klaszcze w dłonie przechadzając się w nocy po sklepach i parkingach Los Angeles. Obraz z 360 razy zapętlonym czterominutowym utworem pokazuje różnych ludzi rzekomo śpiewających "Happy" i tańczących podczas spaceru przy ulicy[2]. Niemal w ogóle w wideo nie występują nawiązania do filmu Minionki rozrabiają, który on promuje. Jedynym takowym jest kilkukrotne pojawienie się tytułowych bohaterów – minionków, między innymi w scenie z 3 godziny, gdzie Pharrell w ich otoczeniu tańczy w kinie, gdzie akurat wyświetlany jest ów film. Występują tu m.in. znane osobistości jak Sérgio Mendes, Jamie Foxx, JoJo czy Magic Johnson. Sam Williams pojawia się łącznie 24 razy na początku każdej z godzin doby. Klip zrealizował zespół producencki 'i am OTHER'. Oficjalny teledysk trwa natomiast ok. 4 minut i składa się ze scen wyciętych z dobowej wersji teledysku.

Odbiór | edytuj kod

Inspirując się oryginałem polska grupa Lee Bross nagrała wideo non-profit, gdzie krakowianie tańczą do "Happy" w zimowej scenerii celem promocji radości z życia[3]. W ślad Krakowa poszły inne miasta, m.in. Łódź[4], Poznań[5], Trójmiasto[6] i Wrocław[7], Toruń[8], Wadowice[9].

Przypisy | edytuj kod

 1. Pharrell Williams i U2 walczą o Oscary! Zobacz całą listę nominowanych utworów, tuba.pl [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 2. Pharrell Williams - Happy: raper nagrał 24-godzinny teledysk! Zobacz wideoklip do piosenki Happy [VIDEO], www.eska.pl [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 3. Pharrell Williams - Happy. Wokalista zaśpiewał swój hit a Polacy zatańczyli! [VIDEO] - ESKA.pl, www.eska.pl [dostęp 2018-07-17] .
 4. Łódź też jest "Happy"! Zobacz klip [wideo, foto] - Łódź - NaszeMiasto.pl, lodz.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 5. Poznań również jest "Happy". Pharrell Williams inspiruje [wideo] - Poznań - NaszeMiasto.pl, poznan.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 6. Trójmiasto też jest happy [wideo] - Gdańsk - Trójmiasto - NaszeMiasto.pl, www.mmtrojmiasto.pl [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 7. Pharrell Williams po wrocławsku. Nakręcą klip do 'Happy', wyborcza.pl [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 8. [1]
 9. Wadowice też mają swój klip do Happy!, WadowiceOnlinePL [dostęp 2019-04-28]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Happy (singel Pharrella Williamsa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy