Har Malkiszua


Na mapach: 32°26′14″N 35°25′00″E/32,437222 35,416667

Har Malkiszua w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Har Malkiszua (hebr. הר מלכישוע) – najwyższy szczyt pasma wzgórz Gilboa. Wznosi się na wysokość 536 metrów n.p.m. Szczyt góry należy do Izraela. W zasięgu wzroku przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Pasmo wzgórz Gilboa rozciąga się na długości 18 km z północnego zachodu ku południowemu wschodowi, i oddziela górzystą wyżynę Samarii od Doliny Jezreel, Doliny Charod i Doliny Bet Sze’an w Dolnej Galilei. W południowej części wzgórz znajduje się ich najwyższy szczyt, Har Malkiszua. Wznosi się on na wysokość 536 metrów n.p.m. Stoki stromo opadają w kierunku wschodnim do Doliny Bet Sze’an. Jest tutaj głębokie wadi strumienia Malkiszua. Po stronie południowej wznosi się wzgórze Har Avner (499 m n.p.m.), z którego zboczy w kierunku wschodnim spływa strumień Avner. Po stronie zachodniej stoki opadają do wadi strumienia Bezek. Na północnym zachodzie wznosi się wzgórze Har Avinadav (440 m n.p.m.). Teren łagodnie opada jedynie po stronie północnej. Na samym szczycie znajduje się wioska terapeutyczna Malkiszua. W odległości około 1 km na zachód od szczytu przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej.

Turystyka | edytuj kod

Po stronie izraelskiej przez całą długość Wzgórz Gilboa przebiega droga nr 667. Jest to malownicza trasa, często wykorzystywana przez turystów. W okolicy poprowadzono kilka szlaków turystycznych. Ze względu na bliskość granicy należy zawsze podporządkowywać się do zaleceń sił bezpieczeństwa[1][2][3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Joe Yudin: Off the Beaten Track: Panoramic views from Mt. Gilboa (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. 2011-10-11. [dostęp 2012-12-11].
  2. Yitzpor Stream, Gilboa, and Kibbutzim Stream (ang.). W: Tiuli [on-line]. [dostęp 2012-12-11].
  3. Jak zdobyć Malkiszua? (hebr.). W: Shvilim [on-line]. [dostęp 2012-12-11].
Na podstawie artykułu: "Har Malkiszua" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy