Harare


Na mapach: 17°49′12″S 31°03′00″E/-17,820000 31,050000

Harare w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harare (do 1981 Salisbury) – stolica i największe miasto Zimbabwe. Liczba mieszkańców sięga około 1,6 mln, a cała aglomeracja Harare liczy 3,120,917 mieszkańców (dane z 2019). Centrum życia politycznego, kulturalnego i edukacyjnego kraju, a zarazem centrum przemysłu i komunikacyjne. W Harare mieszczą się siedziba rządu, sądu najwyższego, siedziby lokalnych i zagranicznych firm, korporacji i organizacji pozarządowych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto rozwinęło się z osady założonej 13 września 1890 przez wojskową wyprawę wysłaną przez Cecila Rhodesa, by podbić i zająć Mashonaland, region należący do obecnego Zimbabwe, na rzecz Korony brytyjskiej. Fort został nazwany Salisbury na cześć brytyjskiego premiera – Roberta Gascoyne-Cecila, 3. markiza Salisbury. Z zakończeniem podboju Zimbabwe, w 1897 osada przekształciła się w gminę a w 1935 została proklamowana miastem.

Obszarem tym zarządzali Brytyjczycy, którzy wprowadzili politykę dyskryminacji rasowej. Biały kolor skóry zapewniał udogodnienia w różnego rodzaju świadczeniach np. mieszkaniowych, edukacyjnych[1].

Transport | edytuj kod

Harare ma dobrze rozwiniętą sieć połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych. Posiada regularne połączenia z innymi miastami w kraju, jak i do sąsiednich państw, przede wszystkim do portów morskich w Mozambiku i Republice Południowej Afryki.

Miasto posiada także nowoczesny port lotniczy, z regionalnymi połączeniami z różnymi częściami kraju i świata. Samoloty regularnie latają do Bulawayo drugiego pod względem wielkości miasta Zimbabwe oraz do turystycznych ośrodków Hwange, Wodospadów Wiktorii i Kariby.

Harare ma rozwniętą komunikację miejską, łączącą centrum z całą aglomeracją miasta. Do niektórych dzielnic prowadzą połączenia kolejowe obsługujące pasażerów w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. City of Harare : Around The City
Kontrola autorytatywna (stolica):
Na podstawie artykułu: "Harare" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy