Harri Kirvesniemi

Harri Kirvesniemi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harri Tapani Kirvesniemi (ur. 10 maja 1958 w Mikkeli) – fiński biegacz narciarski, sześciokrotny medalista olimpijski i ośmiokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Lake Placid. To właśnie tam zdobył swój pierwszy medal zajmując wraz z Perttim Teurajärvim, Mattim Pitkänenem i Juhą Mieto trzecie miejsce w sztafecie 4x10 km. Indywidualnie jego najlepszym wynikiem było 8 miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym. Igrzyska olimpijskie w Sarajewie były najlepszymi w jego karierze. Do brązowego medalu zdobytego wspólne z kolegami w sztafecie Harri dorzucił brązowy medal zdobyty indywidualnie na dystansie 15 km techniką klasyczną. Rozgrywane cztery lata później igrzyska w Calgary były z kolei jedynymi, z których nie przywiózł medalu. W swoim najlepszym indywidualnym występie, w biegu na 15 km stylem klasycznym zajął 8 miejsce. Na trzech kolejnych igrzyskach: w Albertville w 1992 r., w Lillehammer w 1994 r. i w Nagano w 1998 r. sztafeta fińska, której podporą był Kirvesniemi zdobywała brązowe medale. Na igrzyskach w Nagano Kirvesniemi był najstarszym członkiem reprezentacji Finlandii, a od swych kolegów ze sztafety 4x10 km był starszy o co najmniej 10 lat.

Kirvesniemi startował w sumie aż na sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich, co jest rekordem wśród biegaczy narciarskich. Tylko troje innych biegaczy osiągnęło taki wynik: jego żona Marja-Liisa Kirvesniemi, Niemiec Jochen Behle i Estończyk Andrus Veerpalu. Harri zdobył także rekordową ilość brązowych medali olimpijskich (sześć). Pod tym względem dorównują mu tylko rosyjski gimnastyk Aleksiej Niemow, niemiecka pływaczka Franziska van Almsick i fiński gimnastyk Heikki Savolainen. Jednakże wszyscy troje zdobywali jeszcze inne medale.

W 1982 r. zadebiutował na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Oslo. Na tych mistrzostwach zdobył dwa brązowe medale: w sztafecie razem z Karim Härkönenem, Akim Karvonenem i Juhą Mieto oraz w biegu na 15 km technika dowolną. Kolejny brązowy medal zdobył na rozgrywanych w 1985 r. mistrzostwach świata w Seefeld in Tirol, gdzie zajął 3 miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Na tym samym dystansie zajął 4 miejsce podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie. Fińska sztafeta zajęła tam 6 miejsce więc Kirvesniemi nie zdobył żadnego medalu. Mistrzostwa świata w Lahti w 1989 r. były najlepszymi w jego karierze. Wraz z Karvonenem, Karim Ristanenem i Jarim Räsänenem zdobył srebrny medal w sztafecie, ponadto został mistrzem świata na dystansie 15 km techniką klasyczną. Na mistrzostwach świata w Val di Fiemme indywidualnie jego najlepszym wynikiem było 5 miejsce w biegu na 30 km stylem klasycznym. na tych samych igrzyskach zdobył jednak brązowy medal w sztafecie. Z mistrzostw świata w Falun nie przywiózł medalu. Najbliżej podium był w sztafecie, w której razem z kolegami zajął 4 miejsce. Na mistrzostwach w Thunder Bay oraz mistrzostwach w Trondheim indywidualnie zawsze plasował się w czołowej dziesiątce, ale nie wyżej niż na piątym miejscu. W zamian za to na obu tych mistrzostwach zdobywał srebrne medale w sztafecie. Na mistrzostwach w Ramsau nie wypadł najlepiej indywidualnie plasując się poza czołową dziesiątką. Ponadto sztafeta fińska zajęła 5 miejsce, wobec czego Kirvesniemi wrócił do domu bez medalu.

W 2001 roku zamieszany był wraz z innymi kolegami z reprezentacji (Jari Isometsä, Janne Immonen, Mika Myllylä, Virpi Kuitunen i Milla Jauho) w największą aferę dopingową w historii fińskiego narciarstwa. Całej szóstce w czasie mistrzostw świata w Lahti udowodniono korzystanie z niedozwolonego preparatu HES. Wszyscy zostali zdyskwalifikowani na dwa lata. Kirvesniemi, który miał wtedy już 43 lata postanowił zakończyć karierę.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonach 1981/1982 i 1983/1984, kiedy w klasyfikacji generalnej zajmował 3 miejsce. Łącznie 16 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, w tym 6 razy zwyciężał.

W 1998 roku otrzymał medal Holmenkollen. Oprócz niego nagrodzeni w tym roku zostali norweski dwuboista Fred Børre Lundberg oraz dwoje rosyjskich biegaczy: Larisa Łazutina i Aleksiej Prokurorow.

Jego żona Marja-Liisa Kirvesniemi (z d. Hämäläinen) również uprawiała biegi narciarskie. Obecnie mieszkają w Kitee we wschodniej Finlandii. Kirvesniemi pracuje w fińskiej firmie Kahru produkującej odzież sportową.