Harry Potter i Czara Ognia (film)


Harry Potter i Czara Ognia (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harry Potter i Czara Ognia (ang. Harry Potter and the Goblet of Fire) – film wyprodukowany w roku 2005, wyreżyserowany przez Mike’a Newella, oparty na książce J.K. RowlingHarry Potter i Czara Ognia. W rolach głównych występują, tak jak we wcześniejszych częściach: Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger i Rupert Grint jako Ron Weasley.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film opowiada o kolejnym, czwartym już roku Harry’ego Pottera w Hogwarcie. Tego roku w zamku odbędzie się Turniej Trójmagiczny. Harry, który jest za młody, aby brać udział w zmaganiach, zostaje wybrany jednak przez Czarę Ognia na uczestnika Turnieju. Nazwisko Harry’ego wrzucił do Czary na pewno ktoś, kto miał wobec niego złe zamiary. W szkole pojawia się również nowy nauczyciel obrony przed czarną magią, Alastor Moody, były auror. Wszystko zmierza do powrotu Lorda Voldemorta.

Obsada | edytuj kod

 Zobacz też: Obsada serii filmów Harry Potter.

Ekipa filmowa | edytuj kod

Miejsca zdjęć | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepsza Scenografia. Otrzymał również 3 nominacje do MTV Movie Awards w kategoriach: Najlepszy Bohater (Daniel Radcliffe), Najlepszy Czarny Charakter (Ralph Fiennes) i Najlepszy Zespół (Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint).

Przypisy | edytuj kod

  1. Harry Potter i Czara Ognia (DVD) – Newell Mike (pol.). empik.com. [dostęp 2016-08-13].
  2. Anna Klamczyńska. Filmweb. [dostęp 2020-04-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Harry Potter i Czara Ognia (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy