Haruka Tenō


Haruka Tenō w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarodziejka z Urana (jap. セーラーウラヌス Sērā Uranusu, Sailor Uranus) – fikcyjna postać z serii mang i anime Sailor Moon autorstwa Naoko Takeuchi. Jej imię, Haruka Tenō (jap. 天王 はるか Ten'ō Haruka), można tłumaczyć także jako "Odległy Król Nieba". Czarodziejka z Urana jest jedną z czterech Czarodziejek Zewnętrznego Układu Słonecznego.

Spis treści

Opis postaci | edytuj kod

Haruka jest upartą i opiekuńczą osobą, ale także o silnej woli, jest zdolna i urzekająca. Formalnie przedstawiona jest w serii Sailor Moon S, choć jej sylwetka pojawia się obok Sailor Neptune w ostatnim odcinku serii Sailor Moon R[1]. Haruka, wraz z Michiru i młodszą Hotaru Tomoe, uczęszcza do Mugen Gakuen (bardzo ekskluzywnej uczelni)[2].

Jest ukazywana jako zalotna i lubiąca dokuczać ładnym dziewczynom. W mandze nawet pocałowała Usagi[3]. Ich relacje w anime są różne – jednak Haruka, podobnie jak Mamoru Chiba, również nazywa ją Księżycowa Pyza.

Zarówno w mandze, jak i w anime, ukazany jest romantyczny związek Haruki z Michiru[4][5][6], który w wielu krajach został objęty cenzurą. W anime Michiru jednorazowo flirtuje także z Seiyą, co powoduje zazdrość Haruki.

Poza swoim związkiem z Michiru, Haruka jest także bliską przyjaciółką Setsuny, ponieważ trzy z nich ściśle ze sobą współpracują jak Outer Senshi (Czarodziejki Zewnętrznego Układu Słonecznego). Po zniszczeniu Bractwa Śmierci i odrodzeniu Sailor Saturn jako niemowlę, postanawiają stać się jej rodziną i się nią opiekować[4]. W późniejszych odcinkach pokazane jest, jak we czwórkę żyją razem[7]. Nie jest wspomniane nic o życiu rodzinnym Haruki, choć ona i Michiru Kaiō wydają się być dość bogate. W mandze Haruka wspomina, że ona i Michiru mają "bogatych opiekunów".

Największym marzeniem Haruki, zanim jeszcze stała się Sailor Uranus, jest zostanie profesjonalnym kierowcą wyścigowym. Dlatego też jest to jej ulubione hobby, a jazda znajduje się na liście jej najlepszych umiejętności[8]. Jest również wprawioną biegaczką, należy do szkolnego klubu lekkoatletycznego[9]. Haruka potrafi również grać na pianinie, czasami grając w akompaniamencie, podczas występów Michiru, grającej na skrzypcach.

Sailor Uranus | edytuj kod

Haruka potrafi zmienić się w Sailor Uranus. Nosi strój w odcieniach granatu i złota[10]. Jej osobowość nie różni się od tej sprzed transformacji, chociaż posiada pewne specjalne umiejętności. W języku japońskim planeta Uran nosi nazwę Ten'nōsei (jap. 天王星): pierwsze dwa znaki kanji znaczą "niebiański", a drugie wskazuje na obiekt astronomiczny. Również według greckiej mitologii Uranos był bogiem nieba, dlatego też na nim oparte są moce Sailor Uranus.

Z czasem staje się znacznie silniejsza i potężna, Sailor Uranus zyskuje dodatkowe moce. Pierwsza zmiana ma miejsce w 39 akcie mangi, kiedy zdobywa Uranus Crystal, jej strój staje się podobny do stroju Super Sailor Moon. Nie podano nazwy transformacji[11]. Jej drugą i ostatnią przemianą w anime jest Super Sailor Uranus. Ostatnią transformacją Haruki jest Eternal Sailor Uranus, pojawia się ona tylko w mandze i jest najdoskonalszą postacią Senshi.

Księżniczka Uran | edytuj kod

Symbol Urana.

Księżniczka Uran (jap. プリンセス・ウラヌス Purinsesu Uranusu, Princess Uranus) – w mandze Haruka była Księżniczką na swojej rodzinnej planecie – Uranie. Jej zadaniem było strzec Królestwa przed inwazją z zewnątrz. Jeszcze za czasów Srebrnego Millenium jako księżniczka mieszkała w zamku Miranda Castle – zamku orbitującym wokół Urana. Królowa Serenity dała go jej, kiedy Księżniczka się urodziła[12].

Transformacje | edytuj kod

Anime | edytuj kod

 • Uranus Planet Power, Make Up! (jap. ウラヌス・プラネット・パワー・メイク・アップ Uranusu Puranetto Pawā Meiku Appu, Potęgo Urana, Działaj!)[10]

Manga | edytuj kod

 • Uranus Planet Power, Make Up! (jap. ウラヌス・プラネット・パワー・メイク・アップ Uranusu Puranetto Pawā Meiku Appu, Potęgo Urana, Działaj!)
 • Uranus Crystal Power, Make Up! (jap. ウラヌス・クリスタル・パワー・メイク・アップ Uranusu Kurisutaru Pawā Meiku Appu, Kryształowa Potęgo Urana, Przemień Mnie!)[12]

Ataki | edytuj kod

Anime | edytuj kod

 • World Shaking! (jap. 天界震/ワールド・シェイキング Wārudo Sheikingu, Trzęsienie Ziemi!)[13]
 • Space Sword Blaster! (jap. 宇宙剣乱風/スペース・ソード・ブラスター Supēsu Sōdo Burasutā, Śmiertelny Kindżał!)[14]

Manga | edytuj kod

 • World Shaking! (jap. 天界震/ワールド・シェイキング Wārudo Sheikingu, Trzęsienie Ziemi!)
 • Space Sword Blaster! (jap. 宇宙剣乱風/スペース・ソード・ブラスター Supēsu Sōdo Burasutā, Cięcie Kosmicznego Miecza!)
 • Space Turbulence! (jap. 宇宙乱気流/スペース・タービュレンス Supēsu Tābyurensu)[9]
 • Galactica Space Turbulence! (jap. ギャラクティカ・宇宙乱気流 Gyarakutika uchū rankiryū)[15]

Przedmioty | edytuj kod

Transformacja | edytuj kod

 • Lip Rod (jap. リップ・ロッド Rippu Roddo) – różdżka z niebieskawym trzonkiem, zakończonym zdobieniem w kształcie serca. Na nim znajduje się granatowy kulisty kryształ z dwoma zielonkawymi półpierścieniami i złotą główką w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Haruka otrzymała ją podczas walki Sailor Neptune z demonem – różdżka zmaterializowała się przed nią. Dzięki niej Haruka zmienia się w Sailor Uranus.
 • Uranus Crystal (jap. ウラヌス・クリスタル Uranusu Kurisutaru, Kryształ Urana) – kryształ Senshi. Haruka użyła go do transformacji w Eternal Sailor Uranus[11].

Ataki | edytuj kod

 • Space Sword (jap. スペース・ソード Supēsu Sōdo, Kosmiczny Miecz) – to talizman, który był ukryty w sercu Haruki. Aby go z niej wydostać, wróg (Eudial) musiała zabić Sailor Uranus, która jednak powróciła do życia, po połączeniu się wszystkich talizmanów. Za pomocą niego Czarodziejka wykonuje atak Space Sword Blaster[16].

Inne | edytuj kod

 • Zegarek Komunikacyjny (jap. 腕時計型の通信機 Udedokei Kata no Tsūshin-ki, Communication Watch)

Aktorki | edytuj kod

W anime głosu Haruce użyczyła Megumi Ogata, a w serialu Sailor Moon CrystalJunko Minagawa.

W musicalach Sailor Moon w jej rolę wcieliły się aktorki: Sanae Kimura, Nao Takagi, Asako Uchida, Akiko Nakayama oraz Shū Shiotsuki.

Odbiór | edytuj kod

W 1995 roku, w 17. Anime Grand Prix, organizowanym przez magazyn Animage, postać Haruki Teno zajęła 1. miejsce w kategorii: najlepsza postać żeńska[17]. Rok później, zajęła miejsce siódme[18], a dwa lata później – szóste[19]. W oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon, Sailor Uranus była szóstą najbardziej popularną postacią z pięćdziesięciu pozycji[20].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Usagi-tachi no ketsui! Atarashiki tatakai no jokyoku!. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 89.
 2. Ijigen kara no shinryaku! Mugen Gakuen no nazo. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 120.
 3. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 8, akt 26. 
 4. a b Akumu hana wo chirasu toki! Yami no joō fukkatsu. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 167.
 5. Ginga no seisen! Sērā Wōzu densetsu. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 194.
 6. Kieyuku hoshiboshi! Uranasu-tachi no saigo. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 198.
 7. Satān no mezame! Sērā 10 Senshi shūketsu. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 168.
 8. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 10 (tylna okładka). 
 9. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 16, akt 43. 
 10. a b Unmei no kizuna! Uranasu no tōi hi. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 106.
 11. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 14, akt 39. 
 12. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 15, akt 41. 
 13. Suteki na bishōnen? Ten'ō Haruka no himitsu. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 92.
 14. Noroi no makyō! Akumu ni torawareta Mamoru. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 169.
 15. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 18, akt 50. 
 16. Seihai no shinpi na chikara! Mūn nidan henshin. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 111.
 17. 第17回アニメグランプリ [1995年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 18. 第18回アニメグランプリ [1996年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 19. 第19回アニメグランプリ [1997年6月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 20. Naoko Takeuchi: Bishoujo Senshi Sailor Moon. T. 10. Kodansha, s. 138-139. ISBN 4-06-178806-X.
Na podstawie artykułu: "Haruka Tenō" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy