Hawrani Dział


Na mapach: 49°14′34″N 20°11′34″E/49,242778 20,192778

Hawrani Dział w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok z Jagnięcego Szczytu Widok z dolnej części Doliny Jaworowej

Hawrani Dział (słow. Havrani diel) – długa grzęda odchodząca w południowo-zachodnim kierunku od Hawraniej Czubki w masywie Hawrania w Tatrach Bielskich. Opada do Doliny Zadnich Koperszadów, oddzielając Janowy Żleb znajdujący się po jej zachodniej stronie od Szerokiego Żlebu po wschodniej stronie[1]

Dolną część Hawraniego Działu porasta las, ale znajdują się w nim wapienne, gołe skały. W środkowej części jest płytka przełączka – Janowy Przechód, przez który prowadzi nieznakowana ścieżynka trawersująca południowe stoki Hawrania i Nowego Wierchu[1].

Przez Hawrani Dział przebiegała dawniej granica oddzielająca myśliwski areał księcia Christiana Hohenlohego w dolnej, w większości zalesionej części Doliny Zadnich Koperszadów od pasterskich i w dużym stopniu bezleśnych obszarów górnej części tej doliny. Na bardzo żyznych polanach wypasali tutaj mieszkańcy Białej Spiskiej. Resztki płotu ogradzającego zwierzyniec księcia zachowały się do czasów współczesnych, w postaci m.in. drutów, kołków i dwumetrowych, żelaznych słupów w podszczytowym uskoku Hawraniej Czubki[1].

Do Hawraniego Działu dochodzi droga jezdna wykonana w latach 1885–86 na zlecenie Christiana Hohenlohego. Obecnie prowadzi nią niebieski szlak turystyczny od Rozdroża pod Muraniem na Przełęcz pod Kopą. Przy szlaku, u południowych podnóży Hawraniego Działu znajduje się na polanie duży głaz z żelaznym krzyżem[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c WładysławW. Cywiński WładysławW., Tatry Bielskie, część zachodnia. Przewodnik szczegółowy, tom 4, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1997, ISBN 83-7104-015-6 .
  2. JózefJ. Nyka JózefJ., Tatry słowackie. Przewodnik, wyd. 2, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 1998, ISBN 83-901580-8-6 .


Na podstawie artykułu: "Hawrani Dział" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy