Hayley Atwell


Hayley Atwell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hayley Elizabeth Atwell (ur. 5 kwietnia 1982 w Londynie) – brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Londynie jako jedyne dziecko Angielki (doradcy motywacyjnego) i Amerykanina pochodzenia indiańskiego, zajmującego się masażem terapeutycznym, fotografią i szamanizmem[1]. W 2005 ukończyła aktorstwo w szkole muzyczno-teatralnej Guildhall School of Music and Drama.

Jako aktorka teatralna występuje na scenach londyńskich teatrów, m.in. Duke of York’s Theatre, National Theatre i Royal Shakespeare Company, grała w sztukach Prometheus Bound, Women Beware Women, The Man of Mode, Major Barbara i innych. Za rolę Catherine w sztuce A View from the Bridge Catherine została w 2010 nominowana do nagrody Laurence Olivier Award dla najlepszej aktorki drugoplanowej[2].

W telewizji debiutowała w 2005. W 2007 otrzymała pierwszą rolę kinową, wcielając się w postać Angeli Stark w Śnie Kasandry w reżyserii Woody’ego Allena. W 2008 zagrała Elizabeth Cavendish w Księżnej, za co dostała nominacje do nagród BIFA i LFCC. W 2010 była nominowana do Złotych Globów dla najlepszej aktorki w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę Alieny w Filarach Ziemi, zaś w 2011 do Scream Awards za występ w filmie Captain America: Pierwsze starcie jako Peggy Carter.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Maureen Paton: Hayley confidential: the actress takes Flyte (ang.). dailymail.co.uk, 27 września 2008. [dostęp 2012-04-02].
  2. Mark Shenton: Spring Awakening, Cat on a Hot Tin Roof and Wicked Win Olivier Awards (ang.). playbill.com, 21 marca 2010. [dostęp 2012-04-02].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hayley Atwell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy