Heartless


Heartless w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heartless – drugi singel Kanye Westa, pochodzący z jego albumu 808s & Heartbreak. Został wydany cyfrowo 4 listopada 2008 roku i zawiera sampel utworu "Ammonia Avenue" Alan Parsons Project. Piosenka zadebiutowała na miejscu 4. Billboard Hot 100, a ostatecznie osiągnęła 2. pozycję. Uplasowała się również na szczycie Hot Rap Tracks. Bardzo wielu artystów nagrało covery "Heartless", a autorami najpopularniejszych jest zespół The Fray oraz Kris Allen, zwycięzca 8. edycji Amerykańskiego Idola.

Singel sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w ponad 3 milionach kopii i pokrył się dwukrotną platyną.

Spis treści

Oryginalna wersja Kanye Westa | edytuj kod

Piosenka została po raz pierwszy wykonana podczas koncertu kampanii ONE w trakcie Narodowej Konwencji Demokratów 2008 w Denver. Poza tym Kanye pojawił się gościnnie na koncercie rapera T.I. w Key Club w Los Angeles, gdzie wykonał "Heartless" i zapowiedział, iż zostanie wydana jako singel[1][2][3]. 12 października 2008 roku do Internetu wyciekł fragment utworu, a 15 października cała, niewyedytowana wersja została opublikowana na oficjalnej stronie Westa[4]. 4 listopada "Heartless" miał premierę w iTunes, a 8 listopada Kanye umieścił na oficjalnym blogu jego albumową wersję oraz link umożliwiający darmowe pobranie singla[5].

Osiągnięcia na listach | edytuj kod

"Heartless" zadebiutowała na 4. miejscu Billboard Hot 100, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w Stanach Zjednoczonych w 201.000 kopii. Był to tym samym drugi najwyższy debiut Kanye'a na liście[6]. Piosenka przez dwa miesiące utrzymywała się na granicy pierwszej dziesiątki, aż awansowała na pozycję 3. w połowie lutego[7]. Tym samym 808s & Heartbreak był pierwszym albumem Westa, z którego dwa single zajęły miejsca w czołowej piątce. Singel uplasował się również na pozycjach 4. Pop 100 i Hot R&B/Hip-Hop Songs. Zadebiutował on na miejscu 11. Hot Rap Tracks, a pod koniec stycznia awansował na 1. "Heartless" został zakupiony cyfrowo w Stanach Zjednoczonych ponad 3.000.000 razy i stał się drugim utworem Westa, który tego dokonał, po "Stronger" z 2007 roku. Kanye stał się dzięki temu szóstym artystą w historii, który tego dokonał[8].

W Kanadzie "Heartless" zadebiutował na miejscu 8. Canadian Hot 100, w Australii na 63, a w Wielkiej Brytanii na 45., skąd ostatecznie awansował na 10. W Nowej Zelandii singel zajął ostatecznie 7. pozycję. W Irlandii piosenka uplasowała się na miejscu 10.

Teledysk | edytuj kod

Teledysk "Heartless" ma formę animacji, której reżyserem jest Hype Williams. Jest ona hołdem dla filmu Ralpha Bakshiego, American Pop z 1981 roku[9].

Wideoklip powstał przy użyciu animacji rotoskopowej; film z udziałem ludzi został przerobiony w Hongkongu przez ponad sześćdziesięciu pięciu grafików w animację. Teledysk ukazuje na przemian Westa, który nocą przemieszcza ulice miasta oraz ujęcia różnych kobiet.

Listy utworów | edytuj kod

Digital download

 1. "Heartless" – 3:31

CD

 1. "Heartless" (wersja albumowa) – 3:31
 2. "Heartless" (wersja instrumentalna) – 3:30

Pozycje na listach | edytuj kod

Wersja The Fray | edytuj kod

Rockowy zespół The Fray wykonał cover "Heartless" 16 lutego 2009 roku podczas Live Lounge, segmentu radia BBC Radio 1. Po premierze tego wydania Lounge piosenka w ich wersji spotkała się z nieoczekiwaną popularnością w stacjach radiowych. Mimo iż utwór nie został wydany jako singel uplasował się na 79. miejscu Billboard Hot 100 i w sumie został zakupiony cyfrowo w Stanach Zjednoczonych ponad 125.000 razy. Jego popularność spowodowała, iż zespół postanowił wydać go jako singel. W odpowiedzi na prośby fanów singel stał się również dostępny w formie digital download w Wielkiej Brytanii 14 września 2009 roku[10][11]. Poza tym "Heartless" w wersji na żywo znalazł się na specjalnej wersji iTunes albumu Live from SoHo[12].

Teledysk | edytuj kod

Teledysk "Heartless" w wykonaniu The Fray miał premierę we wrześniu 2009 roku. Ukazuje on klasę pełną uczniów, jednak koncentruje się na jednym chłopcu. Obserwuje on dziewczynę, podczas gdy w leżącym przed nim zeszycie pojawiają się różne rysunki. Najważniejsze z nich to obrazek przemieszczającego się serca oraz zespołu wykonującego utwór. Wśród rysunków pojawia się również postać Kanye Westa. Ostatecznie obrazy zaczynają obejmować również klasę, formując wzór wokół dziewczyny. Stanowi ona bowiem osobę bez serca (ang. heartless), która krzywdzi chłopca.

Pozycje na listach | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Kanye West, Rihanna appear at T.I.'s Myspace show at Key Club. W: L.A. Times Music Blog [on-line]. 2008-10-05.
 2. Concepcion: Kanye: New Album Coming Nov. 25. W: Billboard [on-line]. 2008-10-06.Sprawdź autora:1.
 3. Kanye West Reveals 808s And Heartbreak Release Date During Surprise Appearance At T.I. Concert. W: MTV [on-line]. MTV Networks, 2008-10-06.
 4. Kanye's Official blog post with Heartless, link contains adult content
 5. Mastered Version
 6. Cohen, Jonathan: T.I. Leads Hot Singles 100; Kanye, Taylor Debut High. W: 'Billboard' [on-line]. [Nielsen Business Media, Inc, 2008-11-13.
 7. Cohen, Jonathan: Lady GaGa Dances Again Atop Hot 100. W: 'Billboard' [on-line]. Nielsen Business Media, Inc, 2009-01-15.
 8. Week Ending May 31, 2009: "Boom Boom Pow" Sets Digital Record Chart Watch by Paul Grein.
 9. Kris Allen's 'Heartless': The Story Behind The Cover. MTV News, 13 maja 2009.
 10. The Fray to release Kanye West cover
 11. The Fray cover Kanye West
 12. The Fray: iTunes Pass. W: iTunes Store [on-line]. Apple Inc, 2009-04-07.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Heartless" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy