Helen Thomas


Helen Thomas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Prezydent Barack Obama, obchodzący również 4 sierpnia urodziny, fetuje z dziennikarzami 89. urodziny Helen Thomas.
James Brady Briefing Room, Biały Dom, 4 sierpnia 2009 r.

Helen Amelia Thomas (ur. 4 sierpnia 1920 w Winchesterze w stanie Kentucky, zm. 20 lipca 2013 w Waszyngtonie) – amerykańska dziennikarka korespondentka Białego Domu, jedna z pierwszych kobiet odnoszących poważne sukcesy w dziennikarstwie politycznym[1].

Życiorys | edytuj kod

Helen Thomas pochodziła z bardzo biednej rodziny libańskich emigrantów. Dorastała w stanie Michigan. Uczęszczała do szkół publicznych. Tytuł licencjata w języku angielskim otrzymała w 1942 r. na Uniwersytecie Wayne State w Detroit. W czasie studiów zaczęła pisać dla uniwersyteckiej gazety i postanowiła zostać dziennikarzem. Po otrzymaniu dyplomu pojechała wprost do Waszyngtonu i w 1943[1] rozpoczęła pracę w nieistniejącym już dzienniku „Washington Daily News”.

Przez długie lata pracowała w agencji prasowej United Press International. Nazywana była buldogiem agencji UPI. W 2000 roku odeszła z niej i, mając 79 lat, została komentatorką gazet koncernu Hearst Corporation[1].

W sierpniu 2009 roku, w dniu jej 89. urodzin, w pokoju dla mediów w Białym Domu, „Happy Birthday to You” dla Helen Thomas odśpiewał wspólnie z dziennikarzami prezydent Barack Obama[1].

Jej kariera dziennikarska załamała się w 2010 roku, po tym jak w internecie pojawiła się jej kontrowersyjna wypowiedź na temat izraelskich żydów i konfliktu izraelsko-palestyńskiego na Bliskim Wschodzie. Thomas straciła pozycję komentatorki gazet Hearsta i w 2011 roku zaczęła pisać dla małej, bezpłatnej waszyngtońskiej gazety[1].

Zmarła w swoim domu 20 lipca 2013 roku, w wieku 92 lat.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Zmarła legenda dziennikarstwa w USA, niezalezna.pl, 21 lipca 2013 [dostęp 2013-07-23]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Helen Thomas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy