Helena Ekholm


Helena Ekholm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hanna Helena Ekholm z d. Jonsson (ur. 6 sierpnia 1984 w Helgum) – szwedzka biathlonistka, wielokrotna medalistka mistrzostw świata oraz zdobywczyni Pucharu Świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się 30 listopada 2002 roku w Ål, gdzie w zawodach Pucharu IBU juniorów zajęła siódme miejsce w biegu indywidualnym. W marcu 2003 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Kościelisku, gdzie była między innymi trzynasta w sprincie i jedenasta w sztafecie. Jeszcze dwukrotnie startowała na imprezach tego cyklu, zajmując między innymi dziewiąte miejsce w sprincie i piąte w sztafecie podczas mistrzostw świata juniorów w Kontiolahti w 2005 roku.

W Pucharze Świata zadebiutowała 7 grudnia 2005 roku w Hochfilzen, zajmując 41. miejsce w biegu indywidualnym. Pierwsze punkty wywalczyła dwa dni później w tej samej miejscowości, gdzie zajęła 25. miejsce w sprincie. Pierwszy raz na podium zawodów pucharowych stanęła 18 marca 2007 roku w Chanty-Mansyjsku, gdzie wygrała bieg masowy. W zawodach tych wyprzedziła Oksanę Chwostenko z Ukrainy i Niemkę Kathrin Lang. W kolejnych startach jeszcze 32 razy stawała na podium, odnosząc przy tym 13 zwycięstw: 18 marca 2007 roku w Chanty-Mansyjsku, 25 stycznia 2009 roku w Anterselvie, 16 stycznia 2010 roku w Ruhpolding i 9 stycznia 2011 roku w Oberhofie była najlepsza w biegach masowych, 4 grudnia 2008 roku oraz 2 grudnia 2009 roku w Östersund, 17 grudnia 2009 roku w Pokljuce i 9 marca 2011 roku w Chanty-Mansyjsku wygrywała biegi indywidualne, 15 lutego 2009 roku w Pjongczangu oraz 12 grudnia 2009 roku i 12 grudnia 2010 roku w Hochfilzen wygrywała biegi pościgowe, a 13 marca 2009 roku w Whistler i 4 lutego 2011 roku w Presque Isle triumfowała w sprintach. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2008/2009, kiedy zwyciężyła w klasyfikacji generalnej, przed Niemką Kati Wilhelm i Torą Berger z Norwegii. W tym samym sezonie zwyciężyła też w klasyfikacjach sprintu i biegu masowego. Była również trzecia w sezonach 2009/2010 i 2010/2011, a w sezonach 2010/2011 i 2011/2012 wygrywała klasyfikację biegu indywidualnego.

Pierwszy medal wywalczyła w 2007 roku na mistrzostwach świata Anterselvie, gdzie razem z Anną Carin Zidek, Björnem Ferrym i Carlem Johanem Bergmanem zwyciężyła w sztafecie mieszanej. Była tam też między innymi czwarta w sprincie, przegrywając walkę o podium z Rosjanką Natalją Sorokiną o 10 sekund. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Pjongczangu trzykrotnie stawała na podium. Po zajęciu piątego miejsca w sprincie zwyciężyła w biegu pościgowym, wyprzedzając Kati Wilhelm i Olgą Zajcewą z Rosji. Cztery dni później razem z kolegami i koleżankami z reprezentacji zajęła drugie miejsce w sztafecie mieszanej. Była tam także trzecia w biegu masowym, ulegając tylko Zajcewej i Anastasiji Kuźminej ze Słowacji.

Podczas mistrzostw świata sztafet mieszanych w Chanty-Mansyjsku w 2010 roku wywalczyła brązowy medal. Kolejne dwa medale zdobyła na mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku rok później. Startujac z piątej pozycji wywalczonej w sprincie zajęła trzecie miejsce w biegu pościgowym, za Kaisą Mäkäräinen z Finlandii i Niemką Magdaleną Neuner. Zwyciężyła też w biegu indywidualnym, wyprzedzając Niemkę Tinę Bachmann i Ukrainkę Witę Semerenko.

Ostatni medal zdobyła podczas mistrzostw świata w Ruhpolding w 2012 roku, gdzie wywalczyła brązowy medal w biegu indywidualnym. W zawodach tych uległa Torze Berger i Francuzce Marie-Laure Brunet. Zajęła tam także czwarte miejsce w sztafecie mieszanej i sprincie, w którym w walce o medal lepsza okazała się Wita Semerenko. Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. Wróciła z tej imprezy bez żadnego medalu, tylko raz zajmując pozycję w pierwszej dziesiątce w startach indywidualnych - w biegu masowym była właśnie dziesiąta.

W marcu 2012 roku ogłosiła zakończenie kariery, jako powód podając brak motywacji do dalszych startów[1].

W lecie 2010 r. jej mężem został szwedzki biathlonista David Ekholm.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Helena Ekholm To Retire (ang.)
  2. a b Zwyciężczyni Jekatierina Jurjewa została zdyskwalifikowana za doping
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Helena Ekholm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy