Helena Możejko


Helena Możejko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Helena Możejko z domu Rogisz (ur. 2 czerwca 1943 w Zwierżanach) – polska pielęgniarka i polityk, posłanka na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Córka Władysława i Leokadii. Po ukończeniu szkoły średniej w Sokółce kontynuowała naukę w pomaturalnej szkole pielęgniarstwa (ukończyła ją w 1966). Pracowała w Wojewódzkim Szpitalu MSW w Białymstoku oraz Szpitalu Powiatowym w Sokółce, następnie od 1971 była przełożoną pielęgniarek w Państwowym Sanatorium Przeciwgruźliczym w Gniewie, później również w sanatorium w Prabutach. W 1980 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego[1]. Była wiceprzewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

W latach 1967–1990 członkini Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (zasiadała od 1984 do rozwiązania partii w egzekutywie Komitetu Wojewódzkiego w Elblągu, była też członkinią Komitetu Miejsko-Gminnego). W wyborach w 1985 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Elbląg. Zasiadała w Komisji Prac Ustawodawczych oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W wyborach parlamentarnych w 1989 kandydowała na urząd senatora w województwie elbląskim[2]. Po 1990 związana z Socjaldemokracją Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Z ramienia SLD sprawowała funkcję przewodniczącej rady miasta i gminy Prabuty (1998–2002)[1]. W wyborach samorządowych w 2002 z listy koalicji SLD – Unia Pracy została ponownie wybrana na radną Prabut[3]. W 2006 nie ubiegała się o reelekcję.

Odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Medalem Białej Róży i Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego”[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Dorota i Jerzy Wcisłowie, Kto jest kim w Kwidzynie i powiecie kwidzyńskim, Polska Oficyna Wydawnicza „Oko”, Elbląg 2000, s. 82
  2. Grażyna Gosk, Nie mogłam odmówić, „Wiadomości Elbląskie”, nr 19 (482), 10 maja 1989, s. 1–3 (wywiad z Heleną Możejko)
  3. Serwis PKW – Wybory 2002
  4. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Helena Możejko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy