Helga Hošková-Weissová


Helga Hošková-Weissová w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Helga Hošková-Weissová (ur. 10 listopada 1929 w Pradze) – czeska malarka żydowskiego pochodzenia.

Spis treści

Biografia | edytuj kod

Helga Weissová urodziła się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemcy jej rodzina była prześladowana z powodu swojego pochodzenia. W grudniu 1941 roku została wraz z rodziną zesłana do getta w Terezínie, gdzie prowadziła dziennik i sporządziła ponad setkę rysunków dokumentujących życie codzienne. W październiku 1944 roku rodzinę zesłano do obozu Auschwitz, gdzie ojciec Helgi został zamordowany w komorze gazowej. Kilkunastoletnia Helga wraz z matką trafiła następnie do zakładów przemysłowych we Freibergu. W kwietniu 1945 roku przeżyły marsz śmierci do Mauthausen, gdzie zostały wyzwolone 5 maja.

Po wojnie Weissová uczyła się w szkołach plastycznych grafiki, a od 1950 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, u profesora Emila Filli. W 1965 roku wyjechała na stypendium do Izraela, gdzie pracowała nad swoją paletą kolorów i stworzyła serię obrazów, które wystawiono wiosną 1968 roku w Pradze. Po stłumieniu praskiej wiosny przestała na kilka lat malować, uczyła też w szkole plastycznej.

Po kilku latach wróciła do malowania, w jej sztuce dominowały tematy wojny, Holocaustu i katastrof.

20 marca 2013 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media ukazały się okupacyjne wspomnienia Helgi Hoškovej-Weissovej w tłumaczeniu Aleksandra Kaczorowskiego, zatytułowane Dziennik Helgi, które zaczęła spisywać w 1938 roku, mając niespełna dziewięć lat[1].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dziennik Helgi – wspomnienia dziewczynki ocalałej z Holocaustu (pol.). Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, 2013-02-19. [dostęp 2013-02-22].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Helga Hošková-Weissová" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy