Helmut Marko


Helmut Marko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Helmut Marko – były austriacki kierowca wyścigowy, aktualnie pracuje w austriackim zespole Red Bull Racing w Formule 1[1].

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Helmut Marko przed rozpoczęciem kariery wyścigowej studiował prawo. W 1971 roku stał się znany, gdy wygrał 24. godzinny wyścig Le Mans. Doprowadziło to do jego debiutu w brytyjskim zespole McLaren w Formule 1, podczas debiutanckiego wyścigu na pierwszym okrążeniu skończyło mu się paliwo w bolidzie. Dwa tygodnie później powrócił z zespołem BRM. Podczas jednego z wyścigów w barwach BRM na dziewiątym okrążeniu gdy Marko jechał na piątej pozycji, spod jednego z bolidów w powietrze uniósł się kamień, który uderzył w kask Marko, przebił się przez wizjer i uderzył w oczy Marko, Marko zjechał na pobocze toru. Po tym incydencie Marko stracił częściowo wzrok, musiał wycofać się z mistrzostw Formuły 1, nigdy nie powrócił do tego sportu[1].

Helmut Marko zajął się wyszukiwaniem i rozwijaniem karier młodych kierowców. W późniejszym czasie Marko stworzył zespół RSM Marko, który startował w mistrzostwach niemieckiej Formuły 3 oraz w mistrzostwach Formuły 3000 z kierowcami: Jörgiem Müllerem i Juanem Pablo Montoyą. Marko stworzył Red Bull Junior Team w Formule 3000, później sprzedał go i został konsultantem w Red Bull Racing w Formule 1[1].

W 2010 roku Marko wypowiedział się kontrowersyjnie w stosunku wypadku pomiędzy Sebastianem Vettelem a Markiem Webberem podczas wyścigu o Grand Prix Turcji 2010. Marko stwierdził, że do wypadku doszło za sprawą Webbera, gdy inni pracownicy Red Bulla uważali, że to obaj kierowcy są winni wypadkowi. Okazało się, że to Marko nie znał wszystkich faktów dotyczących wypadku[2]. Po wypadku Marko zmienił zdanie i podzielił opinię Christiana Hornera[3].

Starty w Formule 1 | edytuj kod

Tablica wyników | edytuj kod

Statystyki | edytuj kod

Podsumowanie startów | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c DRIVERS: HELMUT MARKO (ang.). grandprix.com. [dostęp 2010-11-12].
  2. Krzysztof Szniger: Marko wyciągnął lekcję (pol.). f1ultra.pl. [dostęp 2010-11-12].
  3. Krzysztof Szniger: Helmut Marko już nie wini Webbera (pol.). f1ultra.pl. [dostęp 2010-11-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Helmut Marko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy