Henri de Saussure


Henri de Saussure w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Henri de Saussure

Henri Louis Frédéric de Saussure (wym. ɑ̃ʁi də sosyʀ, urodzony 27 listopada 1829 w Genewie, zmarły 20 lutego 1905 także w Genewie) – szwajcarski entomolog oraz mineralog. Odkrył kilka minerałów. Zajmował się także klasyfikacją genetyczną. Badał gatunki prostoskrzydłych i błonkoskrzydłych.

Sklasyfikował wiele gatunków krabów z Ameryki Środkowej, takich jak np. krab Halloween.

Był wnukiem Horacego-Benedykta de Saussure. Studiował na uniwersytecie w Fellenberg, gdzie zafascynował się entomologią. Po ukończeniu nauki w Fellenberg przeprowadził się do Paryża, gdzie otrzymał stopień doktora, a następnie do Gießen, gdzie przez kilka lat uczył na tamtejszym uniwersytecie.

W 1854 wyjechał w podróż badawczą do Indii, następnie do Meksyku oraz do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z Louisem Agassizem. W czasie dwuletniego pobytu w Ameryce zebrał bardzo obszerne informacje na temat wijów, skorupiaków, ptaków oraz ssaków występujących głównie w obszarze Ameryki Środkowej.

Po powrocie do ojczystej Szwajcarii w 1858, założył Towarzystwo Geograficzne w Genewie. Był także członkiem Muzeum Historii Naturalnej w Genewie.

W 1872 został honorowym członkiem Królewskiego Towarzystwa Entomologicznego w Londynie.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Henri de Saussure" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy