Henrietta Nassau-Weilburg (1797–1829)


Henrietta z Nassau-Weilburg (1797–1829) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Henrietta Nassau-Weilburg (1797–1829)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henrietta Aleksandra Fryderyka Wilhelmina (ur. 30 października 1797 w pałacu Eremitage w Bayreuth, zm. 29 grudnia 1829 w Wiedniu) – księżniczka Nassau-Weilburg, arcyksiężna Austrii.

Spis treści

Rodzina | edytuj kod

Henrietta była najmłodszą córką Fryderyka Wilhelma z Nassau-Weilburg (1768–1816) i jego żony Luizy Izabeli Kirchberg. Jej dziadkami ze strony ojca byli Karol Krystian z Nassau-Weilburg i księżniczka Wilhelmina Karolina Orange-Nassau. Wilhelmina Karolina była córką Wilhelma IV, księcia Oranii i księżniczki Anny. Anna była najstarszą córką króla Wielkiej Brytanii Jerzego II i Karoliny z Ansbachu.

Małżeństwo | edytuj kod

17 września 1815 roku, Henrietta wyszła za mąż za Karola Ludwika Habsburga, który był od niej o piętnaście lat starszy. Jej mąż był synem cesarza rzymsko-niemieckiego, Leopolda II i księżniczki hiszpańskiej Marii Ludwiki Burbon. Karol Ludwik, po śmierci swoich rodziców, został adoptowany i wychowany przez swoją bezdzietną ciotkę, arcyksiężniczkę Marię Krystynę i jej męża Alberta Sasko-Cieszyńskiego. Arcyksiążę Karol był spadkobiercą księstwa Cieszyńskiego, na którego tron wstąpił w 1822 roku.

Rodzina Henrietty Aleksandry w 1832 r., obok Karola Ludwika córka Maria Teresa, sama Henrietta przedstawiona w formie popiersia po lewej stronie

Małżeństwo Henrietty i Karola było bardzo udane, a para doczekała się siedmiorga dzieci:

W 1816 roku Henrietta przywiozła do Wiednia pierwszą bożonarodzeniową choinkę, przyniosła więc do katolickiej Austrii nową tradycję, która wcześniej nie była tam znana.

Ciekawostki | edytuj kod

Pomimo ślubu i nacisków Habsburgów, nie zmieniła swojego wyznania do końca życia. Specjalnie dla niej wykonano – wbrew obowiązującym wówczas dyskryminacyjnym przepisom prawnym – prowadzące wprost z ulicy wejście do kościoła reformowanego. Jako jedyna kalwinistka jest pochowana w krypcie Habsburgów w kościele Kapucynów w Wiedniu. Opory katolickiego duchowieństwa przełamał cesarz Franciszek II, który miał powiedzieć: "Była wśród nas za życia, pozostanie z nami i po śmierci".

Zobacz też | edytuj kod

Henrietta z Nassau-Weilburg (1780–1857), żona Ludwika Wirtemberskiego

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Henrietta Nassau-Weilburg (1797–1829)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy