Henryk Kiereś


Henryk Kiereś w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Kiereś (ur. 2 listopada 1943 w Księginicach) − polski filozof, doktor habilitowany nauk filozoficznych, nauczyciel akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących im. Stefana Żeromskiego w Toruniu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim[1].

Doktoryzował się u prof. dr hab. Antoniego B. Stępnia w 1983 broniąc rozprawy Teoria przeżycia estetycznego w ujęciu anglosaskich analityków. Habilitował się w 1994 (tytuł pracy dotyczącej antysztuki: Czy sztuka jest autonomiczna?)[1].

Objął funkcję kierownika Katedry Filozofii Sztuki KUL. Wykładał też w Wyższej Szkole Służby Społecznej im. ks. Franciszka Blachnickiego w Suwałkach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Towarzystwa Naukowego KUL i Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. Współredaguje Powszechną Encyklopedię Filozofii i Encyklopedię Białych Plam.

Współpracuje z katolickim Radiem Maryja. Jest członkiem rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i wykłada na tej uczelni[2][3][1]. Prowadzi badania i publikuje w następujących dziedzinach filozoficznych: historia filozofii, filozofia sztuki, filozofia kultury, teoria poznania, estetyka.

Wybrane publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Nota biograficzna na stronie KUL. [dostęp 2011-06-03].
  2. Profesorowie wykładający w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. wsksim.edu.pl. [dostęp 30 grudnia 2013].
  3. Rada naukowa. wsksim.edu.pl. [dostęp 30 grudnia 2013].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Henryk Kiereś" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy