Henryk Nolewajka


Henryk Nolewajka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Nolewajka (ur. 13 lipca 1953 w Strzybnicy, zm. 11 września 2011 w Hamburgu) – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Henryk Nolewajka urodził się w Strzybnicy. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1976 roku. Przez wiele lat występował w teatrach w Niemczech i Austrii.

Spis treści

Teatr | edytuj kod

Henryk Nolewajka debiut teatralny zaliczył w 1974 roku na deskach Teatru Bagatela w Krakowie w tragedii "Balladyna" Juliusza Słowackiego wyreżyserowanym przez Mieczysława Górkiewicza. Na deskach teatru Bagateli występował w latach 1973-1982. Potem wyjechał do Niemiec. Z sukcesami występował w teatrach w Niemczech i Austrii, w tym w teatrach założonych przez Aleksandra Berlina w Kilonii oraz w Teatrze Scena Polska Hamburg. W 2005 roku na zaproszenie Freda Apke wystąpił w spektaklu "Odjazd" grając postać Espera-en-Diosa w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Spektakle teatralne | edytuj kod

Film | edytuj kod

Henryk Nolewajka wystąpił w wielu filmach polskich i niemieckich. W Polsce z dużego ekranu jest znany z ról w m.in. Najważniejszy dzień życia - Broda, Młode wilki 1/2 a także w polsko-niemieckich produkcjach: Republika marzeń (Republik der traume) i Weselna Polka (Hochzeit). Znaczny bogatszy dorobek Nolewajka ma na małym ekranie. Wystąpił w wielu serialach niemieckich w tym sensacyjnych m.in.: Komisarz Rex, Faust, Tatort. W Polsce jest znany z ról Piotra Statkiewicza, ojca Kasi - uczennicy Maryli w Pensjonacie pod Różą oraz Henryka Filipskiego, ojca Izy Gordon i Blanki Filipskiej w Barwach szczęścia[1].

Filmografia | edytuj kod

Filmy

Seriale

Śmierć | edytuj kod

Henryk Nolewajka zmarł po długiej chorobie w Hamburgu w wieku 58 lat[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Henryk Nolewajka 1953-2011 [dostęp:2011-09-11]
  2. Niemcy. Henryk Nolewajka nie żyje [dostęp:2011-09-15]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Henryk Nolewajka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy