Henryk Piotr Krasiński


Henryk Piotr Krasiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Piotr Zygmunt Krasiński (ur. 29 kwietnia 1866 w majątku Regimentarzówka[1] na Ukrainie, zm. 20 września 1928 w Mszanie Dolnej) — hrabia[2], polski ziemianin, prawnik, działacz patriotyczny i społeczny, właściciel majątku w Mszanie Dolnej.

Henryk Krasiński pochodził z ukraińskiej gałęzi rodziny herbu Ślepowron, od XIX wieku posiadającej tytuł hrabiowski. Był synem Humberta Krasińskiego (zm. 1890), lekarza bakteriologa i Julii Olgi Naumowej. Ukończył studia prawnicze. Po utracie dóbr na Ukrainie po I wojnie światowej zamieszkał w stanowiącym wianie żony, Marii Łęskiej, majątku w Mszanie Dolnej w powiecie limanowskim.

Był aktywnym działaczem społecznym, między innymi przewodniczącym Związku Ziemian, jako prezes Rady Nadzorczej Związku Kółek Rolniczych starał się o rozwój nowoczesnych form rolnictwa w regionie zagórzańskim, był również członkiem Rady Powiatowej. Mocno związany z kościołem katolickim, jako kolator i członek Sodalicji Mariańskiej, wspierał jego działalność charytatywną. Amatorsko zajmował się astronomią, wygłaszał w tym zakresie odczyty na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1897 roku żonaty z Marią z Łęskich (1874−1958), mieli siedmioro dzieci:

Przypisy | edytuj kod

  1. Opisanym w dziele Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej
  2. Jerzy Sewer Dunin-Borkowski: Almanach Błękitny. Warszawa: 1908, s. 755.

Bibliografia | edytuj kod

  • Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny. Część 3, AntoniA. Arkuszewski (red.), Warszawa: „DiG”, 1996, ISBN 83-85490-60-4, OCLC 749305826 .
  • Władysław Maciejczak: Kpt. pilot hr. dr Józef Krasiński. Seria: "Biografie zagórzańskie". Wrocław−Mszana Dolna: 1997.
Na podstawie artykułu: "Henryk Piotr Krasiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy