Henryk Szarmach


Henryk Szarmach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Jakub Szarmach (ur. 25 lipca 1924 w Chwarznie) – polski lekarz, wykładowca akademicki, poseł na Sejm IX i X kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył w 1952 studia na Akademii Medycznej w Gdańsku. Do czasu przejścia na emeryturę zawodowo przez wiele lat związany z tą uczelnią, pełnił funkcję kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii na Wydziale Lekarskim. Uzyskiwał kolejno stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego, a w 1986 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nauk medycznych. Specjalizował się w zakresie wenerologii i dermatologii. Praktykował również w ramach prywatnej przychodni.

W 1968 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Zasiadał w plenum Wojewódzkiego Komitetu tej partii w Białymstoku, był też wiceprezesem Komitetu Miejskiego. Był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz przewodniczącym Komisji Zdrowia Rady Wojewódzkiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Zasiadał w Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej. Był członkiem honorowym Towarzystwa Dermatologicznego Niemiec Wschodnich oraz członkiem założycielem Europejskiej Grupy Badającej Wyprysk Kontaktowy z siedzibą w Erfurcie. W latach 1985–1991 był posłem na Sejm PRL IX kadencji oraz na Sejm kontraktowy z ramienia ZSL i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W trakcie X kadencji przewodniczył Komisji Zdrowia. W 1993 z ramienia PSL bez powodzenia kandydował do Senatu w województwie gdańskim[1].

W 2007 został honorowym członkiem Towarzystwa Badań Naukowych Sigma Xi.

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 1993 r. nr 50, poz. 471

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Henryk Szarmach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy