Henryk de Ossó Cervelló


Henryk de Ossó Cervelló w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk de Osso y Cervello (ur. 15 października 1840 r. w Vinebre, w Katalonii - zm. 1896 r. w Gilet w Walencji) − duchowny hiszpański, święty, katecheta, założyciel Towarzystwa św. Teresy od Jezusa, pedagog i dziennikarz.

Pragnął zostać nauczycielem, ojciec zaplanował dla niego karierę kupiecką, ale śmierć matki w 1854 r. wzbudziła w nim pragnienie kapłaństwa. Naukę rozpoczął w seminarium w Tortosie, kontynuował ją w Barcelonie. W 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie i został wychowawcą i wykładowcą w seminarium w Tortosie. Zasłynął jako apostoł dzieci i wspólnot osób świeckich, był zdolnym katechetą, napisał Praktyczny przewodnik katechety, prowadził szkółki niedzielne, wydawał także gazetę „Santa Teresa de Jesús” . W 1873 r. założył stowarzyszenie katolickiej młodzieży żeńskiej, którego celem była troska o wychowywanie kobiet - przyszłych matek. Dla potrzeb Towarzystwa napisał książkę "Kwadrans modlitwy" - zbiór krótkich medytacji.

W 1876 r. powołał do życia Towarzystwo św. Teresy od Jezusa, do zajęcia się wychowywaniem i katechizacją młodzieży i dzieci. Zmarł na atak serca w Gilet w Walencji w nocy z 27 na 28 stycznia 1896 roku. W 1908 r. trumnę z jego szczątkami przeniesiono do domu jego zgromadzenia w Tortosie.

Jego beatyfikacji w 1979 r. (w bazylice watykańskiej) i kanonizacji w 1993 r. (w Madrycie) dokonał papież Jan Paweł II.

Jego wspomnienie przypada 27 stycznia.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Henryk de Ossó Cervelló" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy