Herat


Na mapach: 34°20′31″N 62°12′11″E/34,341944 62,203056

Herat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herat (pers. ‏هرات‎) – miasto w zachodnim Afganistanie, w prowincji Herat. Położony w urodzajnej dolinie rzeki Hari Rod, wypływającej z gór centralnego Afganistanu do pustyni Kara-kum w Turkmenistanie. Jest trzecim co do wielkości miastem Afganistanu, ważnym ośrodkiem handlowym (znanym z produkcji wina) i komunikacyjnym. Szacowana liczba mieszkańców w roku 2015 wyniosła około 808 tys[1]. Mieszkańcy to głównie Tadżycy. Drugą pod względem liczebności grupą etniczną są Pasztuni.

Herat jest starożytnym miastem (Aleksandria Ariana Aleksandra Wielkiego[2]) z wieloma zabytkowymi budynkami, chociaż te ucierpiały podczas różnych konfliktów zbrojnych w czasie ostatnich kilku dekad. Miasto jest zdominowane przez resztki cytadeli zbudowanej w czasach Aleksandra. Herat położony jest korzystnie na starożytnych i historycznych szlakach handlowych do Indii, Chin, Bliskiego Wschodu i Europy. Drogi z Heratu do Iranu, Turkmenistanu, Mazar-i Szarif i Kandaharu są do dziś ważne strategicznie.

W 2004 roku obiekt został wpisany na afgańską listę informacyjną UNESCO – listę obiektów, które Afganistan zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b State of Afghan Cities report 2015 (Volume-I English) Dostęp: 14.11.2017
  2. The Empire and Expeditions of Alexander the Great
  3. UNESCO: City of Herat (ang.). [dostęp 2017-04-30].


Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Herat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy