Herb Gdańska


Herb Gdańska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb Gdańska – jeden z symboli miejskich Gdańska. Występuje w dwóch postaciach: herbu Miasta Gdańska i herbu wielkiego (z trzymaczami i dewizą) Miasta Gdańska.

Herb przedstawia na tarczy hiszpańskiej (z zaokrąglonym dołem znanym z XV wieku), na czerwonym polu złotą koronę otwartą i dwa równoramienne srebrne krzyże w słup niewchodzące w koronę.

Obecnie obowiązuje na podstawie Statutu z 26 sierpnia 2010[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pieczęć Gdańska z XV wieku Chorągiew Gdańska spod Grunwaldu Herb Gdańska w herbiarzu Johanna Siebmachera (drugi z prawej w czwartym rzędzie)
 • Do XIV wieku godłem używanym na pieczęciach miejskich był żaglowy statek typu koga. Wysoko nad dziobem statku widnieje siedmioramienna gwiazda. Najstarsze zachowane do dnia dzisiejszego przedstawienie tego herbu pochodzi z 1299. Na przełomie XIV i XV wieku kogę zastąpił na pieczęciach nowszy typ statku – holk[2].
 • W okresie panowania zakonu krzyżackiego herbem były dwa białe (srebrne) krzyże równoramienne w słup na czerwonym polu.
 • W XV wieku herbem były ustawione w słup dwa białe krzyże równoramienne na czerwonym polu.
 • Herb w obecnej postaci (dwóch krzyży i korony) został nadany przez Kazimierza IV Jagiellończyka 25 maja 1457 roku.

Herb Gdańska w heraldyce | edytuj kod

Herb Gdańska, lub godła herbu Gdańska występują w kilku szlacheckich herbach rosyjskich, m.in. hrabiów Szeremetiewych[3], rodu Łodiginych[4], Konownicynych[5] i Nieplujewych[6]. Są to prawdopodobnie udostojnienia herbów nadane za udział w walkach o Gdańsk, w 1734, 1807 i 1813. W przypadku herbu Szeremetiewych i Konownicynych herb Gdańska nawiązuje do legendarnego pochodzenia rodu od wodza jednego z pruskich plemion[7]. Korona i krzyż kawalerski, występujące w herbie Lecha Wałęsy, nadanym z okazji odznaczenia go szwedzkim Królewskim Orderem Serafinów, mają zgodnie z intencją autora projektu, Adama Heymowskiego[8], nawiązywać do herbu Gdańska.

Herb Gdańska występuje naturalnie w godłach, odznakach i herbach wielu gdańskich szkół, instytucji i firm, także w herbie historycznej dzielnicy miasta, dawniej osobnej miejscowości, Oliwy.

Herb Wielki Miasta Gdańska | edytuj kod

Opis: u bocznic tarczy dwa podtrzymujące ją złote lwy wspięte, zwrócone do siebie, u podstawy tarczy złota wstęga z czarno kreśloną łacińską dewizą Nec temere, nec timide ("Bez strachu, ale z rozwagą", dosłownie: "Ani zuchwale, ani bojaźliwie").

Lwy przy herbie pojawiły się na pieczęci wydanej w 1457. Taki wizerunek herbu z czasem upowszechnił się i obecnie można oglądać go na gdańskich zabytkach oraz na licznych monetach.

Pieczęć Miasta Gdańska | edytuj kod

Pieczęć urzędowa Miasta Gdańska przedstawia herb Miasta Gdańska w okrągłym środkowym polu oraz napis w otoku: "Miasto Gdańsk". Średnica pieczęci to 62 milimetry.

Herb Gdańska na zabytkach | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Uchwała Nr LI/1431/10 Rady Miasta Gdańska z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Gdańska (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2010 r. 119, poz. 2300)
 2. Piotr Olender: Okręty północy w: Morza, Statki i Okręty nr 3/2004
 3. Общий Гербовник дворянских родов Всероссийской Империи
 4. Общий Гербовник дворянских родов Всероссийской Империи
 5. Часть 1 Общего гербовника дворянских родов Всероссийской империи, стр. 39
 6. Общий Гербовник дворянских родов Всероссийской Империи
 7. ГРАФЫ ШЕРЕМЕТЕВЫ
 8. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, nr specialny, Warszawa, 1995, ISSN 0867-6623

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Herb Gdańska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy