Herb Watykanu


Herb Watykanu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Godło Stolicy Apostolskiej

Herb Watykanu jest oficjalnym symbolem tego państwa. Różni się detalami (odwrotna kolejność kluczy), od godła Stolicy Apostolskiej, będącej osobnym podmiotem prawa międzynarodowego, a jest powszechnie utożsamiana z państwem Watykan.

Spis treści

Opis herbu | edytuj kod

Herb Watykanu, przedstawia w polu czerwonym dwa klucze, złoty i srebrny, skrzyżowane w skos, złączone czerwonym sznurem, umieszczone pod srebrną tiarą, uwieńczoną trzema złotymi diademami.

Dodatkowe informacje | edytuj kod

Nadmienić trzeba, że każdy z papieży posiada swój własny herb pontyfikalny, który wkomponowany jest w panoplium, jakim jest godło Stolicy Apostolskiej. Tak więc mamy do czynienia z dwoma niezależnymi symbolami odnoszącymi się do autonomicznych podmiotów prawnych: Miasta-Państwa Watykanu, oraz do Stolicy Apostolskiej, której godło wraz z kolejnym pontyfikatem, jest dopełniane osobistym herbem papieskim i jako takie symbolizuje Stolicę Apostolską i Papiestwo.

W każdym herbie papieskim (a także herbie kardynała kamerlinga) klucze są umieszczone w kolejności charakterystycznej dla herbu Stolicy Apostolskiej.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Herb Watykanu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy