Herb gminy Sadkowice


Herb gminy Sadkowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Sadkowice

Herb gminy Sadkowice przedstawia w błękitnym polu srebrną podkowę, barkiem do góry z zaćwieczonym złotym krzyżem kawalerskim, między ocelemi podkowy czerwone jabłko z dwoma zielonymi. Całość na tarczy typu hiszpańskiego.

Symbolika | edytuj kod

Podkowa z krzyżem została zaczerpnięta z herbu Lubicz, który był jednym z herbów używanych na terenie gminy. Jabłko nawiązuje do nazwy stolicy gminy, Sadkowic.

Historia herbu | edytuj kod

Pierwsze próby ustanowienia herbu podjęto w 1995. Nawiązano wówczas współpracę z Centrum Heraldyki Polskiej Andrzeja Kulikowskiego. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Następną próbę podjęto w 1997. Wówczas, we współpracy z plastykiem, Andrzejem Zbieranowskim, osiągnięto konsensus co do kształtu herbu. Oprócz kombinacji Lubicza z jabłkiem rozważano też kombinację herbu Rola Sadkowskich (jabłko w miejscu róży), oraz Radwan Lubańskich (jabłko pod chorągwią). Wszystkie herby noszone były przez szlachtę mającą swe gniazda na terenie gminy. Lubańscy w Lubani[1], Sadkowscy w Sadkowicach. Nie udostępniono informacji o nosicielach herbu Lubicz.

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan odnowy miejscowości Lubania na lata 2009-2017.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Herb gminy Sadkowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy