Herb powiatu brzeskiego (opolskiego)


Herb powiatu brzeskiego (opolskiego) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb powiatu brzeskiego w latach 2001-2020

Herb powiatu brzeskiego przedstawia na tarczy gotyckiej w polu złotym orła czarnego z przepaską koniczynową srebrną na skrzydłach i piersi.

W obecnym kształcie herb został ustanowiony przez Radę Powiatu 23 kwietnia 2020 r.[1]

Historia | edytuj kod

Godło Księstwa Legnicko-Wołowsko-Brzeskiego

Historia powiatu brzeskiego, który na przestrzeni dziejów znajdował się pod panowaniem polskim, czeskim, habsburskim i niemieckim, utrudniała ustalenie w 1998 r. kształtu herbu, jak i flagi tego regionu. Sięgano do wielu źródeł i tradycji, ale najważniejszymi były herby rodowe książąt Piastowskich. W 2001 r. zdecydowano się przyjąć za herb czteropolowy herb z orłem dolnośląskim i szachownicą. Herb ten przedstawiał czterodzielną tarczę, na której naprzemiennie w polach I i III koloru złotego znajdował się zwrócony w prawo czarny piastowski orzeł ze srebrną półksiężycową przepaską na piersi, zaś pola II i IV pokrywała biało-czerwona szachownica[2].

Twórcą projektu herbu był dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Paweł Kozerski[3].

Zasady używania herbu określała uchwała Rady Powiatu z dnia 25 października 2007 r.[4]

Nowa wersja herbu powstała po wykonaniu ponownej kwerendy heraldyczno-historycznej, w wyniku której ustalono, że powiat brzeski powinien raczej posługiwać się symboliką dawniejszego księstwa brzeskiego aniżeli późniejszego brzesko-legnickiego, które zajmowało większy obszar i z którym głównie utożsamiano herb czteropolowy. Stylizacja godła nowego herbu zaczerpnięta została z pieczęci pierwszego księcia brzeskiego, Bolesława III Rozrzutnego z 1312 roku. Projekt opracowali Kamil Wójcikowski i Robert Fidura[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Uchwała Nr XIII/127/20 Rady Powiatu Brzeskiego z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie zmiany statutu powiatu (Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2020 r. Nr BRAK, poz. 1290)
  2. Uchwała Nr XXV/160/2001 Rady Powiatu Brzeskiego z dnia 25 stycznia 2001 r. w sprawie zmian w Statucie Powiatu Brzeskiego oraz przyjęcia tekstu jednolitego (Dz. Urz. Woj. Opol. z 2001 r. Nr 30, poz. 173)
  3. s. 5 broszury pt. "Powiat brzeski" wydanej przez Wydawnictwo Atlas-Supress przy współpracy Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu (opracowanie tekstów: Brygida Jakubowicz, Krzysztof Drozd) ​ISBN 83-87567-15-9
  4. Uchwała Nr XIII/96/07 Rady Powiatu Brzeskiego z dnia 25 października 2007 r. w sprawie określenia zasad używania herbu i flagi Powiatu Brzeskiego (Dz. Urz. Woj. Opol. Nr 87, poz. 2735).
  5. Uzasadnienie nowego projektu herbu powiatu brzeskiego

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Herb powiatu brzeskiego (opolskiego)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy