Herb powiatu ostródzkiego


Herb powiatu ostródzkiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb powiatu ostródzkiego Herb Powiatu wprowadzony w 1934 r.

Herb powiatu ostródzkiego przedstawia na tarczy hiszpańskiej w polu czerwonym rycerza w błękitnej zbroi z podniesioną przyłbicą, stojącego na zielonym wzgórzu. W prawej ręce trzyma on złotą włócznię opartą o ziemię, a w lewej - tuż nad ziemią - srebrną tarczę z pąkiem róży czerwonej z listkiem.

Symbolika herbu | edytuj kod

Rycerz z kopią i tarczą odwołuje się bezpośrednio do drugiej pieczęci Ostródy (ok. 1440 r.) związanej z powstałym wówczas Związkiem Pruskim, a pośrednio do rycerza polskiego z epoki zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem oraz do postaci Jana Bażyńskiego. Róża na tarczy jest symbolem Związku Pruskiego, także pąk różany był głównym motywem sekretnej pieczęci Jana Bażyńskiego.
Róża i rycerz zatem symbolizują jednocześnie Jana Bażyńskiego - rycerza, ziemianina - najwybitniejszą postać historyczną związaną z terenem obecnego powiatu. Był on pierwszym gubernatorem Prus Królewskich dzięki zasługom, jakie położył dla przyłączenia Prus do Polski. Większość jego dóbr ziemskich leżało na terenie obecnego powiatu ostródzkiego.

Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XIX/128/2000 Rady Powiatu Ostródzkiego z dnia 27 czerwca 2000 r.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kodHerby powiatów województwa warmińsko-mazurskiego

Na podstawie artykułu: "Herb powiatu ostródzkiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy