Herb województwa warmińsko-mazurskiego


Herb województwa warmińsko-mazurskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb województwa warmińsko-mazurskiego

Herb województwa warmińsko-mazurskiego – symbol województwa warmińsko-mazurskiego. Herb województwa warmińsko-mazurskiego to tarcza trójdzielna o polach barwy czerwonej, dwudzielna w pas i dwudzielna w słup w dolnej części. W polu pierwszym umieszczony jest Orzeł Biały w koronie, ze złotym dziobem, takąż przepaską na skrzydłach i takimiż szponami. W polu drugim Baranek Boży srebrny (biały) ze złotym nimbem, z czerwonym krzyżem wewnątrz, krwawiący do kielicha złotego, podtrzymujący nogą przednią chorągiew srebrną (białą) z czerwonym krzyżem osadzoną na drzewcu złotym zwieńczonym takimż krzyżem. W polu trzecim czarny orzeł ze złotym dziobem, takąż przepaską na skrzydłach i takimiż szponami, ze złotą koroną na szyi, przepasany na piersi takąż literą S.

Herb został ustanowiony uchwałą sejmiku województwa 6 sierpnia 2002 r.[1]

Projektantem herbu jest Paweł Dudziński.

Symbolika | edytuj kod

W górnym polu jest orzeł polski, poniżej baranek (symbol Warmii) i czarny orzeł pruski z literą "S" (Zygmunt I Stary), symbol Prus Książęcych.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Uchwała Nr XXXIX/561/02 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci oraz odznaki radnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Dz. Urz. woj. warmińsko-mazurskiego z 2002 r. Nr 121, poz. 1752)
Na podstawie artykułu: "Herb województwa warmińsko-mazurskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy