Herefordshire


Na mapach: 52°05′N 2°45′W/52,083333 -2,750000

Herefordshire w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herefordshirehrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią. Jest to jedno z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Worcestershire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 2180 km², a liczba ludności – 183 500[1]. Jest to jedno z najrzadziej zaludnionych hrabstwa Anglii, z gęstością zaludnienia wynoszącą 84,2 os./km². Stolicą oraz największym miastem jest Hereford, położony w środkowej części hrabstwa, posiadający status city. Inne większe miasta na terenie hrabstwa to Leominster, Ledbury oraz Ross-on-Wye.

Hrabstwo jest w przeważającej części nizinne, na jego wschodnim krańcu znajdują się wzgórza Malvern Hills. Główną rzeką przepływającą przez Herefordshire jest Wye. Hrabstwo ma charakter wiejski, a podstawę jego gospodarki stanowi rolnictwo (głównie sadownictwo, produkcja cydru, hodowla bydła i owiec).

Na północy Herefordshire graniczy z hrabstwem Shropshire, na wschodzie z Worcestershire, na południu z Gloucestershire, a na zachodzie z Walią.

Przypisy | edytuj kod

  1. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-18].

Bibliografia | edytuj kod

  • Herefordshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-10-18].
Na podstawie artykułu: "Herefordshire" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy