Herman Rundo


Herman Rundo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herman Rundo (ur. 1853 we wsi Wola (obecnie dzielnica Warszawy), zm. 9 lipca 1930 r. w Łodzi) – polski lekarz pochodzenia żydowskiego. W 1876 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizował się w ginekologii. Po odbyciu praktyki w klinikach warszawskich został powołany do służby wojskowej w wojsku carskim i jako lekarz brał udział w wojnie rosyjsko – tureckiej w 1878 r.
Po zwolnieniu z wojska przez pewien czas mieszkał i praktykował w Warszawie, następnie praktykował w Działoszynie, a potem od połowy lat 80. XIX w. w Łodzi, m. in. jako lekarz w fabryce Zygmunta Jarocińskiego i w tanim ambulatorium, założonym w 1891 r. przez Władysława Pinkusa.
Praktykował jako lekarz chorób wewnętrznych przy ul. Zawadzkiej (obecnie ul. Adama Próchnika) 15[1][2].

Był jednym z założycieli Łódzkiego Towarzystwa Lekarskiego w 1886 r., później jego wiceprezesem, prezesem od 1906 r. a następnie członkiem honorowym.
Był członkiem komisji założycielskiej Pogotowia Ratunkowego w 1898 r. w Łodzi (Towarzystwo Doraźnej Pomocy Lekarskiej czyli łódzkie pogotowie ratunkowe, trzecie na ziemiach polskich po Krakowie i Warszawie, czwarte w Europie po Wiedniu).

Napisał szereg artykułów naukowych drukowanych w prasie lekarskiej, m. in. O epidemii cholery azjatyckiej w Łodzi w r. 1894 („Medycyna” 1896 nr 6).
Napisał i opublikował Zasady balneologii (Warszawa 1880), Pogadanki dla dzieci na kolonii letniej (Łódź 1908) i podręcznik dla pielęgniarek O pielęgnowaniu chorych (Łódź 1927).
Żonaty z Lidią Landau, miał syna Pawła (ur. 1878).
Spoczywa na cmentarzu żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej

Przypisy | edytuj kod

  1. Informator miasta Łodzi z kalendarzem na rok 1919 Dział adresowy s. 10
  2. Informator miasta Łodzi z kalendarzem na rok 1920 s. 505

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Herman Rundo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy