Hermann Balck


Hermann Balck w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hermann Balck (ur. 7 grudnia 1893 w Gdańsku-Wrzeszczu, zm. 29 listopada 1982 w Asperg) – niemiecki wojskowy.

Do armii wstąpił 10 kwietnia 1913 r., uzyskując przydział do 10 batalionu strzelców w Goslar. Wziął udział w I wojnie światowej, dowodząc pod jej koniec kompanią karabinów maszynowych. Wraz ze swą jednostką został przyjęty do Reichswehry. W okresie międzywojennym kontynuował karierę wojskową, 1 lutego 1938 roku mianowany podpułkownikiem. W listopadzie tego roku przeniesiony do inspektoratu wojsk szybkich (Inspektion der Schnellen Truppen).
Po kampanii wrześniowej w październiku 1939 roku przejął dowodzenie 1 Pułku Strzelców. Wraz ze swą jednostką brał udział w kampanii we Francji, walcząc nad Mozą, pod Sedanem i Dunkierką. W czerwcu 1940 roku odznaczony Krzyżem Rycerskim. Pod koniec roku, już w stopniu pułkownika, objął posadę dowódcy 3 Pułku Pancernego, z którym walczy w Grecji. W maju 1941 roku dowodzi 2 Brygadą Pancerną.
1 listopada 1941 roku mianowany generałem wojsk szybkich, pół roku później zostaje dowódcą 11 Dywizji Pancernej, wchodzącej w skład Grupy Armii Południe. W sierpniu 1942 roku awansowany do stopnia generała majora, 1 stycznia 1943 roku do stopnia generała porucznika. W międzyczasie otrzymuje Liście Dębowe i Miecz do Krzyża Rycerskiego. W marcu 1943 roku przeniesiony do rezerwy, ale podczas przejazdu do Niemiec obejmuje dowodzenie dywizją Großdeutschland. Od września 1943 roku obejmuje dowództwo nad XIV Korpusem Pancernym pod Salerno.
Z początkiem listopada 1943 roku zostaje mianowany generałem wojsk pancernych i wyjeżdża na front wschodni, gdzie przejmuje XXXXVIII Korpus Pancerny. W sierpniu dowodzi 4 Armią Pancerną, w tym samym miesiącu udekorowany Brylantami. Miesiąc później zostaje dowódcą Grupy Armii G na zachodzie. Po odwrocie części swych oddziałów przerzucony do Budapesztu, gdzie obejmuje dowodzenie nad 6 Armią. Armia ta, wraz z 1 i 3 Armiami węgierskimi, zwana jest też Grupą Armijną Balck. Po zakończeniu walk armii tej udaje wycofać się do Styrii i oddać Amerykanom w niewolę.

Po wojnie w 1948 roku został skazany na 3 lata więzienia, odsiedział połowę wyroku.

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hermann Balck" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy