Hermann Stieve


Hermann Stieve w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hermann Stieve (ur. 22 maja 1886 w Monachium, zm. 6 września 1952 w Berlinie) – niemiecki lekarz, zbrodniarz wojenny.

Studiował na Uniwersytecie w Monachium i Uniwersytecie w Innsbrucku. W 1912 roku otrzymał tytuł doktora medycyny. Praktykował szpitalu Instytutu Patologii w Monachium i w drugiej Klinice Uniwersytetu w Monachium. Był dyrektorem Instytutu Anatomii na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. W 1918 habilitował się w Monachium w zakresie anatomii. W tym samym roku otrzymał posadę prorektora na Uniwersytecie w Lipsku, gdzie jako Privatdozent wykładał anatomię i antropologię.

Prowadził eksperymenty na kobietach-więźniarkach w więzieniu w Plötzensee i w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Badał cykl menstruacyjny kobiet pod stresem, włącznie z obserwacją nieregularnego krwawienia, które pojawiało się u kobiet, które wiedziały, że idą na egzekucje. Kiedy kobieta w wieku rozrodczym miała być zabita przez Gestapo, Stieve był informowany o tym, następnie ustalano datę, a na końcu więźniarka była informowana o dacie egzekucji. W rezultacie Stieve badał wpływ psychicznego urazu na proces menstruacyjny ofiary. Po egzekucji usuwał narządy ofiary w obrębie miednicy, a następnie ich tkankę poddawał badaniom histologicznym. Wyniki tych badań zostały opublikowane.

Pomiędzy 1946-1949 był dyrektorem Instytutu Anatomii Uniwersytetu Berlińskiego w Berlinie. Stieve był dziekanem Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Humboldta przemianowanym po wojnie z Uniwersytetu Berlińskiego. Popiersie Stievego stało na Sali wykładowej oraz w Berlińskim Szpitalu Charité.

Hermann Stieve zmarł 6 września 1952 roku na udar mózgu. Zostaje pośmiertnie honorowym członkiem Niemieckiego Towarzystwa Ginekologicznego (Niemiecka Akademia Nauk Przyrodniczych Leopoldina, wpis do rejestru nr 3466)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ernst Klee, op. cit., s. 106.

Bibliografia | edytuj kod

  • A Winkelmann, U Schagen. Hermann Stieve's clinical-anatomical research on executed women during the "Third Reich". „Clin Anat”. 22 (2), s. 163-71, marzec 2009. DOI: 10.1002/ca.20760. PMID: 19173259
  • Ernst Klee: Auschwitz- medycyna III Rzeszy i jej ofiary. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2005. ISBN 83-242-0537-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hermann Stieve" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy