Herta Bothe


Hertha Bothe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Herta Bothe) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nadzorczynie SS po oswobodzeniu obozu w Bergen-Belsen (w drodze do przymusowego grzebania zmarłych więźniów obozu) – pierwsza od prawej Herta Bothe

Hertha Bothe (ur. 3 stycznia 1921 w Teterow, zm. 16 marca 2000) – niemiecka nadzorczyni SS (SS-Aufseherin) w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych Ravensbrück (KL), Bergen-Belsen, Stutthof (KL), Bromberg-Ost.

Życiorys | edytuj kod

Skazana i osadzona w więzieniu. 22 grudnia 1951 roku zwolniona z więzienia. Po wojnie wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na Lange.

W jednym z nielicznych wywiadów, który został wyemitowany dopiero w 2009 roku, zapytana o to, czy popełniła błąd przez swój współudział, odpowiedziała:

„Dlaczego popełniłam błąd? Nie... Nie wiem jak na to odpowiedzieć. Czy popełniłam błąd? Nie... Błąd polegał na tym, że był to obóz koncentracyjny, a ja musiałam się tam udać, inaczej sama zostałabym w nim umieszczona. To był mój błąd – w pewnym sensie.”

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Herta Bothe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy