Hesja (państwo)


Na mapach: 51,319722°N 9,497778°E/51,319722 9,497778

Hesja (państwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Landgrafostwo Hesji (niem. Landgrafschaft Hessen, pot. Hesja) – było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego, istniejącym w latach 1264–1567. Po 1567 roku uległa trwałemu podziałowi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Do połowy XIII wieku terytorium Hesji było częścią Turyngii. Jako samodzielne państwo powstała w roku 1264 po wojnie o sukcesję w Turyngii, a jej pierwszym władcą (landgrafem) został młodszy syn księcia Brabancji Henryka II, Henryk I Dziecię. Początkowo władzę w jego imieniu jako regentka sprawowała matka Zofia z Turyngii, która swymi wcześniejszymi wieloletnimi staraniami doprowadziła do powstania Hesji[1].

Do największego znaczenia doszła Hesja za panowania jej ostatniego władcy Filipa I, który przyjął religię protestancką w 1524 roku, a następnie podjął kroki do utworzenia sojuszu obronnego grupującego państwa protestanckie.

Podział Hesji | edytuj kod

Wraz ze śmiercią Filipa I w roku 1567 Hesja podzielona została między jego czterech synów z pierwszego małżeństwa. W miejsce jednego powstały cztery nowe państwa:

Władcy Hesji | edytuj kod

 Osobny artykuł: Władcy Hesji.

Przypisy | edytuj kod

  1. Friedrich Küch: Sophie, Herzogin von Brabant [w:] Allgemeine Deutsche Biographie, herausgegeben von der Historischen Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, Band 34. 1892. (niem.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (landgrafostwo):
Na podstawie artykułu: "Hesja (państwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy