Hiadeľské sedlo


Hiadeľské sedlo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hiadeľské sedlo

Hiadeľské sedlo (1099 m) – wyraźna, szeroka przełęcz w głównym grzbiecie Łańcucha Niżnotatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji, oddzielająca Niżne Tatry (na wschodzie) od Starohorskich vrchów na zachodzie[1]. Hiadeľské sedlo w tłumaczeniu na język polski to Przełęcz Hiadelska[2].

Przełęcz leży pomiędzy szczytem Prašivá (1652 m) na wschodzie a szczytem Kozí chrbát (1330 m) na zachodzie. Południowe stoki opadają do Hiadeľskiej doliny, północno-zachodnie do doliny Barboriná będącej odnogą Korytnickiej doliny. Przełęcz stanowi przejście między doliną Hiadeľską i Korytnicką. Wiedzie przez nią droga leśna z miejscowości Hiadeľ na południu do Korytnica-kúpele na północy[2]. Przez przełęcz prowadzi także linia elektryczna wysokiego napięcia[1].

Rejon przełęczy jest trawiasty i rozciągają się z niego ograniczone widoki na południe i północny zachód. Na przełęczy znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych i tablica informacyjna opisująca działanie w tym regionie partyzantów słowackich i radzieckich w czasie II wojny światowej.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

Korytnica rázcestie – Korytnica-kúpelesedlo pod Babou – Hiadeľské sedlo – Hiadeľska dolinaHiadeľ odcinek: DonovalyKečkaHadliarkasedlo Hadlanka – Kozí chrbát – Hiadeľské sedlo – Prašivá – Malá ChochuľaVeľká ChochuľaKošarisko

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2016-08-20].
  2. a b Niżne Tatry – zachód. Mapa turystyczna 1:50 000. Banská Bystrica: Tatraplan, 2013.
Panorama widokowa z grzbietu Prašivá
Na podstawie artykułu: "Hiadeľské sedlo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy