Hieronim Kajsiewicz


Hieronim Kajsiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hieronim Kajsiewicz (ur. 7 grudnia 1812 w Giełgudyszkach na Żmudzi, zm. 1873) – polski kaznodzieja, współzałożyciel zakonu zmartwychwstańców, pisarz religijny.

Pochodził z ubogiej szlachty, uczył się w szkole w Rosieniach, Sejnach. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim (prawo i literatura), których nie ukończył. Uczestniczył w powstaniu listopadowym jako gwardzista Gwardii Akademickiej i żołnierz. Po upadku powstania wyemigrował do Francji. Ukończył studia na wydziale teologicznym w Rzymie, po których przyjął święcenia kapłańskie w 1841 roku. W Wielkanoc 1842 roku wraz z czterema braćmi złożył śluby zakonne, dając w ten sposób początek Zgromadzeniu Zmartwychwstania Pańskiego. W 1850 latach był spowiednikiem w Rzymie Józefy Karskiej, współzałożycielki zgromadzenia Sióstr Niepokalanek i zajmowała go sprawa fundowania klasztorów i szkół ich w Polsce. Ksiądz Kajsiewicz zasłynął przede wszystkim jako kaznodzieja i spowiednik m.in. Cypriana Kamila Norwida czy Zygmunta Krasińskiego. Zmarł nagle na zawał serca w środę popielcową 1873 roku.

Jego najważniejsze homilie, kazania i mowy okolicznościowe ukazywały się na łamach „Przeglądu Poznańskiego”, „Tygodnika Katolickiego” i „Głosu Kapłańskiego”. W roku 1845 opublikował w Paryżu pierwsze zbiorowe wydanie kazań pt. Kazania i mowy przygodne[1][2]. Trzy lata później, także w Paryżu ukazało się drukiem drugie, poszerzone i uzupełnione wydanie Kazań i mów przygodnych, a we Wrocławiu tego samego roku Kazania na niektóre niedziele i święta w roku[3]. Pod koniec swego życia, w latach 1870-1872 wydał trzy tomy Pism:

 1. Kazania przygodne[4]
 2. Mowy przygodne. Nekrologi. Życiorys bł. Andrzeja Boboli[5]
 3. Rozprawy, listy z podróży. Pamiętnik o Zgromadzeniu[6]

H. Kajsiewicz był także autorem hymnu Gwardii Akademickiej. Jednak wiele jego pism i listów nadal czeka na wydanie.

Przypisy | edytuj kod

 1. Kazania i mowy przygodne xiędza Hieronima Kajsiewicza. [Z. 1], polona.pl [dostęp 2019-08-12] .
 2. Kazania i mowy przygodne xiędza Hieronima Kajsiewicza. Z. 2, polona.pl [dostęp 2019-08-12] .
 3. Kazania i mowy przygodne xiędza Hieronima Kajsiewicza. [Z. 3], Kazania na niektóre niedziele i święta w roku, polona.pl [dostęp 2019-08-12] .
 4. Kazania przygodne, polona.pl [dostęp 2019-08-12] .
 5. Mowy przygodne : nekrologi : życiorys bł. Andrzeja Boboli, polona.pl [dostęp 2019-08-12] .
 6. Rosprawy, listy z podróży ; Pamiętnik o Zgromadzeniu, polona.pl [dostęp 2019-08-12] .

Bibliografia | edytuj kod

 • J. Guzdek, Wstęp, [do:] H. Kajsiewicz, Rady dla młodych księży, Kraków 1999.
 • H. Kajsiewicz, "Listy 1868-69", Biblioteka Zmartwychwstańców, Rzym 2012: http://www.biz.xcr.pl/files/Kajsiewicz-Listy-X.pdf
 • A. Kardaś, Droga charyzmatyczna Hieronima Kajsiewicza, Kraków 2006.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hieronim Kajsiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy