Higashiyama


Higashiyama w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Higashiyama (jap. 東山天皇 Higashiyama tennō, ur. 21 października 1675, zm. 16 stycznia 1710) − 113. cesarz Japonii, panował w latach 1687–1709. Jego własnym imieniem było Asahito (jap. 朝仁).

Życiorys | edytuj kod

Asahito urodził się 21 października 1675 jako piąty syn cesarza Reigena. Po abdykacji ojca w 1687 został intronizowany na 113. cesarza i przyjął cesarskie imię Higashiyama (Higashiyama znaczy po japońsku dosłownie wschodnia góra). Według tradycji, 16. dnia 11. miesiąca roku 1687 Higashiyama dokonał obrzędów Daijōsai (ofiara z ryżu składana przez nowego cesarza po intronizacji).

Początkowo w imieniu Higashiyamy wszystkie decyzje podejmował jego ojciec, cesarz Reigen, co wywoływało olbrzymie tarcia i zastój w relacjach między siogunami Tokugawa a dworem cesarskim. Później jednak, kiedy Higashiyama dorósł, zmieniło się to, a łagodny i szlachetny charakter Higashiyamy sprawił, że tempo negocjacji z siogunami wzrosło. Po krótkim czasie dwór cesarski posiadał już większą władzę niż przedtem i wszystko był na dobrej drodze, aby cesarze odzyskali dawną władzę i autorytet. Odbudowane lub odrestaurowane zostały także wszystkie cesarskie mauzolea i wiele budynków należących do cesarzy lub mających z nimi związek.

27 lipca 1709 34-letni Higashiyama abdykował ze względu na swoje kłopoty ze zdrowiem. Intronizowany został Nakamikado, syn Higashiyamy, jednak był on za młody i znów władzę odzyskał cesarz Reigen.

Higashiyama zmarł pół roku po abdykacji, 16 stycznia 1710 w wieku 35 lat. Był chory na czarną ospę.

Genealogia | edytuj kod


(UWAGA! Przy tym drzewie genealogicznym nie uwzględniono córek cesarza Higashiyamy!)

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Higashiyama" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy