Hiroszima


Na mapach: 34°23′N 132°27′E/34,383333 132,450000

Hiroszima w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hiroszima, Hirosima[a] (jap. 広島市 Hiroshima-shi) – miasto w Japonii i stolica prefektury Hiroszima, położona na wyspie Honsiu w regionie Chūgoku, nad zatoką Hiroshima.

Hiroszima i Kure tworzą zespół miejski liczący ok. 1,5 mln mieszkańców.

Spis treści

Historia | edytuj kod

II wojna światowa | edytuj kod

Grzyb atomowy po wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą w dniu 6 sierpnia 1945 roku Hiroszima i Nagasaki – dwa miasta, na które zostały zrzucone bomby atomowe

6 sierpnia 1945 startująca z wyspy Tinian superforteca B-29 Enola Gay lotnictwa Stanów Zjednoczonych zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy.

W chwili ataku w Hiroszimie mieszkało 275 tys. ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na centrum miasta (celem był most Aioi – najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła z 248 dB hukiem o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 m z siłą około 15 kiloton trotylu, zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. Za zaginione uznano 13 983 osoby.

Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni nuklearnej. Drugi miał miejsce trzy dni później na Nagasaki.

 Osobny artykuł: Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki.

Powojenna historia | edytuj kod

Hiroszima została odbudowana w stylu zachodnim. Z inicjatywy burmistrza, Shinzō Hamai, miasto zostało ogłoszone w 1949 r. przez japoński parlament Miastem Pokoju. Dzięki temu Hiroszima została zauważona na forum międzynarodowym jako pożądane miejsce międzynarodowych konferencji poświęconych pokojowi i zagadnieniom społecznym. Aby jeszcze zwiększyć atrakcyjność miasta, na Uniwersytecie Hiroszimskim powstało w 1992 Hiroszimskie Stowarzyszenie Tłumaczy i Przewodników, którego zadaniem jest ułatwienie obsługi translatorskiej konferencji. W 1998 stworzono Hiroszimski Instytut Pokoju.

W 1994 Hiroszima była gospodarzem XII Igrzysk Azjatyckich.

Nowy i stary model tramwaju

Podczas gdy w latach 80. XX wieku wiele japońskich miast rezygnowało z sieci tramwajowych z powodu zużywania się infrastruktury tramwajowej, Hiroszima postanowiła zachować ją, ze względu na to, że położenie miasta w delcie rzeki spowodowałoby wysokie koszty budowy metra. Już w latach 60. Hiroshima Dentetsu (Hiroszimska Kolej Elektryczna; w skrócie Hiroden) kupowała dodatkowe tramwaje w innych miastach kraju. Wiele starych wagonów zostało wymienionych na nowoczesne, ale część z nich nadal pozostaje w użytku przez co niektórzy nazywają sieć tramwajową "ruchomym muzeum". Z czterech tramwajów, które przetrwały wojnę, dwa nadal jeżdżą. Oba to model 650, są użytkowane pod numerami 651 i 652.

W Hiroszimie każdego roku obchodzi się rocznicę zrzucenia bomby na miasto. W trakcie uroczystości czci się pamięć ofiar, puszcza tysiące kolorowych lampionów wraz z nurtem rzeki oraz propaguje ideę rozbrojenia nuklearnego. Uczestniczą w nich pacyfiści z całego świata.

Dzielnice miasta | edytuj kod

Hiroszima podzielona jest na 8 dzielnic (区 – ku):

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej podaje formę „Hiroszima” jako oficjalny polski egzonim, natomiast słowniki języka polskiego (m.in. Słownik ortograficzny języka polskiego pod red. T. Karpowicza i słownik PWN) odnotowują również formę „Hirosima”.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto oznaczone rozporządzeniem rządowym):
Na podstawie artykułu: "Hiroszima" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy