Historia z Los Angeles


Historia z Los Angeles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia z Los Angeles (ang. L.A. Story) – amerykańska komedia romantyczna z 1991 roku w reżyserii Micka Jacksona ze Steve’em Martinem w roli głównej. Film miesza romantyczną opowieść z motywami, które zarówno wyśmiewają, jak i sławią kulturę Los Angeles.

W 2008 roku grupa scenarzystów i redaktorów z Los Angeles Times uznała film za jeden z dwudziestu najlepszych obrazów osadzonych w Los Angeles, które nakręcono w ciągu ostatnich 25 lat[1].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Niewymienieni w napisach:

Fabuła | edytuj kod

Harris K. Telemacher jest prezenterem pogody w jednej z lokalnych stacji telewizyjnych w Los Angeles. Jego ułożone życie kończy się, kiedy rozstaje się ze swoją dziewczyną Trudi. Popada przez to w depresję i kiedy na nowo chce nadać swojemu życiu sens, przypadkowo spotyka Sarę – dziennikarkę z Londynu, w której się zadurza. Pewnej nocy wracając do domu psuje mu się na drodze samochód. Na poboczu zauważa billboard, który wyświetla dla niego wiadomości oraz udziela zagadkowych rad dotyczących jego życia miłosnego. Harris zaczyna coraz bardziej zakochiwać się w Sarze, która w tym samym czasie usiłuje się pogodzić ze swoim byłym mężem Rolandem. Uznając, że związek między nimi jest mało realny, Harris zaczyna spotykać się z SanDeE*, dziewczyną którą poznał w sklepie odzieżowym. Po pierwszej wspólnej randce dowiaduje się, że jego była narzeczona Trudi przez trzy lata zdradzała go z jego agentem. To odkrycie sprawia, że chce jeszcze raz zawalczyć o miłość Sary, co jest tym trudniejsze z powodu jego relacji z SanDeE* i niepewnego uczucia Sary do byłego męża. Ostatecznie za namową przydrożnego billboardu, z powodzeniem zdobywa jej względy.

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Chociaż na ścieżce dźwiękowej znalazło się wiele udanych piosenek, to nigdy nie została ona wydana na płycie[2]. Trzy z nich: „On Your Shore”, „Exile” i „Epona”. nagrała Enya.

Lista utworów[3]

 1. Epona (Enya)
 2. Exile (Enya)
 3. On Your Shore (Enya)
 4. Do Wah Diddy, Diddy (Manfred Mann)
 5. I've Had My Moments (Charles Trenet)
 6. Wild Thing (Chip Taylor)
 7. Ain't That A Shame (Fats Domino)
 8. Smoke Rings (Stéphane Grappelli, Django Reinhardt)
 9. Amazing Grace
 10. Clouds
 11. V symfonia Beethovena

Ciekawostki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Geoff Boucher: The 25 best L.A. films of the last 25 years (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2008-08-31].
 2. a b c d e f L.A. Story Trivia (ang.). imdb.com. [dostęp 2013-10-13].
 3. L.A. Story Soundtrack (ang.). imdb.com. [dostęp 2013-10-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Historia z Los Angeles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy