Historyczne hrabstwa Anglii


Historyczne hrabstwa Anglii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dawny system dzielił Anglię na 39 hrabstw. Podział ten miał znaczenie administracyjne, a także wyznaczał granice geograficzne. Jest określany po angielsku: traditional counties lub historic counties. Zaczął się on kształtować na początku XII wieku, chociaż niektóre granice zostały już ustalone wieki wcześniej. Z drugiej strony niektóre z granic ostatecznie zostały ustalone dopiero w XVI wieku.

Określenie "historyczne hrabstwa Anglii" nie odnosi się do konkretnego podziału, ale oznacza raczej stabilną strukturę, jaka funkcjonowała w okresie od XVI wieku do nowego podziału administracyjnego wprowadzonego ustawą Local Government Act z 1888 roku.

Podział na historyczne hrabstwa Anglii został zastąpiony przez podział na: hrabstwa ceremonialne (ang. ceremonial counties) i hrabstwa administracyjne (ang. administrative counties).

Hrabstwo Monmouthshire było zaliczane jako część Anglii, obecnie wchodzi w skład Walii. Miasto Londyn nie należy obecnie do żadnego z hrabstw, historycznie leży na terenie hrabstwa Middlesex.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Historyczne hrabstwa Anglii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy