Hiszpańska Biblioteka Narodowa


Hiszpańska Biblioteka Narodowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

Spis treści

Obecnie | edytuj kod

Od 2013 roku dyrektorem biblioteki jest Ana Santos Aramburo.

Misją biblioteki jest konserwowanie, zarządzanie i rozpowszechnianie hiszpańskiego dziedzictwa bibliograficznego stworzonego we wszystkich mediach, przyczyniając się w ten sposób do przekształcania informacji w wiedzę i działając jako centrum informacyjne i usługowe, zdolne do zaspokojenia wymagań społeczności naukowej i rozpowszechniania wiedzy o Hiszpanii.

Jest najwyższą hiszpańską instytucją biblioteczną i jest szefem hiszpańskiego systemu bibliotecznego.

SFERY DZIAŁALNOŚCI:

Społeczeństwo: biblioteka powinna stanowić wiodące centrum sztuki i kultury, zapewniając miejsce, w którym wszyscy obywatele tego kraju będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które ich interesują.

Czytelnicy: biblioteka powinna oferować czytelnikom usługi, które spełniają ich wymagania i zapewniają dostęp do swoich zbiorów, dostarczając kompleksowych informacji o wszystkich swoich archiwach.

Badania: biblioteka powinna zintensyfikować swoją rolę dostawcy specjalistycznych usług informacyjnych i zasobów niezbędnych do badań i innowacji technologicznych.

Kolekcje: biblioteka powinna efektywnie zarządzać swoimi zbiorami poprzez program rozwoju, który zapewnia jakość, aktualność i aktualność zasobów.

Współpraca: powinna stanowić ważny punkt odniesienia dla informatyków oraz bibliotek hiszpańskich i latynoamerykańskich.

Innowacje: biblioteka powinna wzmocnić swoje zaangażowanie w innowacje i rozwój, takie jak projekty cyfrowe, projekty komunikacyjne itp., Podejmowane zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

Zarządzanie i organizacja: biblioteka powinna zarządzać przydzielonymi mu zasobami wydajnie i efektywnie w ramach parametrów określonych przez najlepszą praktykę oraz z celami ciągłego doskonalenia i doskonalenia usług użytkowników.

Biblioteka Narodowa Hiszpanii ma wśród swoich celów i funkcji promocję badań. Z tego powodu w 2002 r. utworzono "Nagrodę Bibliograficzną Biblioteki Narodowej", której celem jest wyróżnienie najlepszych prac z zakresu bibliografii hiszpańskojęzycznej w dowolnym jej aspekcie.

Historia | edytuj kod

Biblioteka została ufundowana przez Filipa V w 1712 roku. Najpierw istniała jako biblioteka publiczna, ale w 1836 roku własność została przekazana Ministerstwu Zarządzania (Ministerio de la Gobernación). W tym samym czasie została przemianowana na bibliotekę narodową.

Philip V stworzył bibliotekę, aby zachęcić swoich poddanych do nauki oraz zgromadzić biblioteki szlachty, która uciekła z kraju po walce z Karolem Austriackim.

Fakty z działalności biblioteki

1943 Powstaje Narodowe Archiwum Prasowe, otwarte dla publiczności w 1949 roku.

1996 Pierwsza strona internetowa BNE zaczyna działać 3 maja.

2007 Zostaje uruchomiona Elektroniczna Biblioteka Periodyków (Hemeroteca Digital) i Hiszpańska Biblioteka Cyfrowa.

Zbiory | edytuj kod

Kolekcja składa się z ponad 26 000 000 pozycji, w tym:

  • 15 000 000 książek i innych materiałów drukowanych
  • 4 500 000 materiałów graficznych
  • 600 000 nagrań dźwiękowych
  • 510 000 wyników muzycznych
  • 500 000 mikrofilmów
  • 500 000 map
  • 143 000 gazet i seriali
  • 90 000 audiowizualnych
  • 90 000 dokumentów elektronicznych
  • 30 000 rękopisów.

Dział Rękopisów i Rzadkich Książek biblioteka przechowuje najcenniejsze starodruki i zbiory rękopiśmienne w krajach hiszpańskojęzycznych (w tym kodeksy średniowieczne, arabskie i greckie, najbardziej znaczącą kolekcję inkunabułów w Hiszpanii, książki i dokumenty wydane w latach 1500-1830, manuskrypty dzieł dramatycznych, autografy, osobiste archiwa oraz dokumenty historyczne i genealogiczne). Większość z tych materiałów została już skatalogowana, jednak nie wszystkie są dostępne w katalogu online.


Bibliografia | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biblioteka narodowa):
Na podstawie artykułu: "Hiszpańska Biblioteka Narodowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy